Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

PR: Západ rozčiluje, že se podle jeho logiky Rusko nezhroutilo!

PR: Západ rozčiluje, že se podle jeho logiky Rusko nezhroutilo!

Z pohledu západního člověka se Rusko musí dříve či později rozpadnout, řekl ve vysílání Polského rádia polský publicista Piotr Skwieciński.

Ilustrační foto
19.únor 2017 - 20:01

Ekonomické a politické problémy země by ho měly udolat. Ale konec Ruska nepřichází, což se nevejde do západního myšlení a vyvolává značné podráždění.

„Pro člověka Západu je Rusko jakýmsi skandálem, protože podle západních standardů a kategorií nemá tato země existovat, a měla se už dávno rozpadnout,"  řekl Piotr Skwieciński.

Forbes: Sorry, senátore McCaine, ale Rusko sankce přežilo!

Podle pozorovatele k takovým závěrům vede západní logika, „protože se provincie rozpadají, protože úroveň alkoholismu je neuvěřitelně vysoká, a tak dále. A to je velmi logické, ale konec nenastává. A v určitém okamžiku je to pro člověka ze západu iritující, protože to odporuje jeho logice," vysvětlil polský expert.
 
Druhý z odborníků pozvaných do studia potvrdil, že Rusko není iracionální. „Je to spíše jiná racionalita. A pokud ano, pak je třeba poznávat Rusko tak, jak se poznávají jiné země a jiné civilizace," uvedl odborník na Rusko Filip Memches.

Oba zúčastnění v podstatě popsali to, na co upozorňuje několik let řada odborníků na Rusko z různých institucí a univerzit západních zemí. A zejména na to, že je zcela na Západě nepochopena mentalita Rusů, daná historickým a sociálním vývojem, která se promítá i do politiky (přičemž je pro Rusy naopak dráždivé, že se Západ ani nesnaží o empatii a „jejich logiku“ ani pochopit).

Někteří odborníci dokonce poukazují na to, že vada západního myšlení přežívá v přezíravém a snad i pěstovaném pohledu „bílého muže“, který měl zaniknout i s koloniálním myšlením. A které už v žádném případě nelze uplatnit vůči současnému kapitalistickému Rusku.

(kou, prvnizpravy.cz, polskieradio.pl, foto: arch.)