Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Porošenkova strana: Nákup plynu z Ruska: To je velezrada!

Porošenkova strana: Nákup plynu z Ruska: To je velezrada!

Obnovení přímých nákupů plynu z Ruské federace bude vážnou hrozbou pro ukrajinskou národní bezpečnost a má prvky velezrady, protože díky tomu je naše země závislá na agresorském státě, uvedla v prohlášení Evropská solidarita.

Petro Porošenko, šéf strany Evropská solidarita
27. listopadu 2019 - 06:20

„Pokusy o návrat Ruska na ukrajinský energetický trh by měly být zastaveny koordinovanými akcemi vlastenecké opozice a občanů Ukrajiny,“ pokračuje prohlášení.

Strana uvedla, že obnovení přímých dodávek plynu, které  v úterý oznámil ministr energetiky a ochrany životního prostředí Ukrajiny Oleksij Orzhel je útokem na bezpečnost Ukrajiny.

„Žádáme, aby prezident Zelenskij a premiér Oleksij Hončaruk okamžitě poskytli veřejnosti úplné a vyčerpávající informace. Hovoříme samozřejmě o návratu agresora na ukrajinský energetický trh. Pokud je to iniciativa ministra, požadujeme jeho okamžitou rezignaci a zahájení trestního řízení za zradu. Pokud je to nová politika Zelenského týmu - důrazně protestujeme proti těmto záměrům a uděláme vše pro to, abychom zastavili výprodej Ukrajiny Kremlu, “ píše se v prohlášení.

Strana poznamenala, že čtyři roky Ukrajina nekupovala plyn z Ruské federace a předtím se stala předmětem vydírání plynem.

„Kvůli ruskému vydírání plynem v roce 1997 Ukrajina souhlasila s rozdělením černomořské flotily a přístavem ruských lodí v Sevastopolu. Při snaze o slevu na plyn v roce 2010 Ukrajina souhlasila s ostudnými dohodami v Charkově a prodloužila pobyt ruské flotily na Krymu. To skončilo připojením Krymského poloostrova a válkou na Donbase. Závislost na ruském plynu je hrozbou pro samotnou ukrajinskou nezávislost,“ zdůrazňuje strana.

V prohlášení se takové rozhodnutí nazývá zradou ukrajinské armády a vojáků, kteří denně chrání ukrajinskou suverenitu a územní celistvost.„Považujeme za nepřijatelné vrátit se k nákupu plynu z Ruské federace v době, kdy probíhá válka v Donbasu, kdy je Krym okupován a každý rubl vydělaný na exportu plynu utratí Rusko za zničení Ukrajiny a Ukrajinců. Činnosti úřadů je nemorální a nemá nic společného se státními." když Naftogaz získal ve Stockholmu v arbitráži proti Gazpromu přes 2 miliardy dolarů, musí požadovat provedení rozhodčího nálezu a kompenzaci našich ztrát,“ pokračuje prohlášení.

„Evropská solidarita“ vyžaduje, aby předseda Nejvyšší rady Dmitrij Razumkov předvolal Orzhela na schůzi Nejvyšší rady, aby vysvětlil, jaké pokyny nebo směrnice dodržuje, a Zelenskij se veřejně distancoval od Orzhelovy pozice, „protože otázka jednání o plynu je věcí národní bezpečnosti, a proto v kompetenci prezidenta. “

Strana požaduje, aby bezpečnostní služba Ukrajiny a Státní vyšetřovací úřad „provedly vyšetřování a vyslýchaly ministra Orzhela, aby zjistily možný ruský vliv, kdo ho přesvědčil, aby podepsal dohody o plynu v zájmu Ruské federace.“ “

„Vyzýváme také proevropské vlastenecké síly, aby spojily své síly v parlamentu i mimo něj, aby zabránily kapitulaci ukrajinských strategických zájmů," uzavírá prohlášení.


Šéf Naftogazu Ukrainy NJSC Andrei Kobolev vyjádřil názor, že ruský Gazprom od 1. ledna 2020 by mohl zahájit přímé dodávky plynu ukrajinským spotřebitelům v případě podpisu dohod o přistoupení Ukrajiny podle evropských pravidel.

„Nic nezabrání Gazpromu začít dodávat plyn ukrajinským spotřebitelům kdykoli. Jakmile jsme podepsali dohody o přistoupení a jakmile zavedeme evropské normy pro trh s plynem, bude Gazprom schopen vstoupit na tento trh a dodávat plyn v takových množstvích pro spotřebitelé, jak si přejí. Navíc to dokážou docela efektivně, pokud jsou jejich ceny nižší než ceny evropských dodavatelů, “uvedl na 5. ukrajinském plynárenském fóru v říjnu.