Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Polský novinář o slovech Dudy k Rusům: „Ostudná podpásovka“!

Polský novinář o slovech Dudy k Rusům: „Ostudná podpásovka“!

Polský prezident Andrzej Duda ukázal „hloupou podpásovku" a udělal ostudný „lapsus", když řekl, že Poláci jsou mnohem statečnější než Rusové a jsou schopni „bez ohledu na cokoliv bojovat až do konce".

Andrzej Duda, polský prezident
17. června 2019 - 11:06

Na stránkách časopisu Polityka své znechucení vyjádřil novinář Tomasz Zalewski.

Polský vůdce si dovolil takové prohlášení během společné konference se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem, kde Duda uvedl, že Moskva vždy toužila „zabrat část území Polska“.

„Bohužel to nebylo poprvé, kdy jsme viděli, že když Duda nečte připravený text, ale mluví od sebe, promění se to v problémy,“ poznamenal Zalewski.

Duda se snažil zdvořile odpovědět na otázku, zda je Rusko polským spojencem, ale ruskému lidu uštědřil „podpásovku“, napsal autor článku. Právě kvůli tomu slova prezidenta ztratila „určitou váhu" a „diplomatický takt".


„Říci, že národ, který během druhé světové války přišel o více než 20 milionů lidí, jehož stovky tisíc vojáků zemřely ve Stalingradu (díky nimž dokázali obrátit příliv ve prospěch spojenců), stejně jako v jiných bojích na východní frontě, nedisponují nejvyšší odvahou - to je přinejmenším velmi hloupá netaktnost,“ zdůraznil Zalewski.

Dudův argument o statečnosti Poláků byl podle něj podobný „emocionálnímu toku stížností a žalob lidí, kteří neustále trpí a mučí historie“.

„To všechno je v duchu stereotypního vnímání Polska, jako o zemi, která žije v minulosti, trpěla rusofobií a požadovala od ostatních odškodnění za utrpení a službu lidstvu,“ vysvětlil novinář.

Taková prohlášení rezonují pouze v Polsku, ale ne mimo něj, uzavřel novinář.

(kou, prvnizpravy.cz, polityka.pl, foto: arch.)