Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Polsko: Německo nás diskriminuje, nechce zaplatit válečné reparace!

Polsko: Německo nás diskriminuje, nechce zaplatit válečné reparace!

Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz kritizoval Německo za to, že odškodnění Německa vůči Polsku bylo „minimální“.

Zničená Varšava
20. srpna 2019 - 06:20

Polský ministr zahraničí Czaputowicz kritizoval Německo krátce před 80.výročí začátku druhé světové války. Ostatní země získaly více. Škody způsobené v Polsku se odhadují na 800 miliard euro.

Krátce před 80. výročí začátku druhé světové války Polsko lituje zjevné nevýhody v platbách německých reparací. Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz v rozhovoru pro německou tiskovou agenturu uvedl, že v kompenzacích pro země napadené Německem během 2.světové války „chybí základní spravedlnost“.

„Polsko bylo v tomto procesu diskriminováno," řekl ministr Czaputowicz.

Přestože Polsko trpělo během válkyl a následného obsazení nacistickým režimem, podíl kompenzačních plateb byl „minimální“.

„Jsou země, které ztratily mnohokrát méně, ale dostaly větší náhradu. Je to v pořádku? , ptá se Jacek Czaputowicz..

„Klíčovou otázkou je, zda se s Polskem zacházelo spravedlivě ve srovnání s jinými státy,“ připomínal ministr Konkrétně nazval Francii a Nizozemsko.

Mají Řecko a Polsko právo na odškodnění za německé válečné zločiny během druhé světové války? Spolková vláda blokuje jednání. Právníci a historici jsou v rozporu.


Ve druhé světové válce mělo Polsko z hlediska celkového počtu obyvatel více úmrtí než kterákoli jiná země. Pět až šest milionů Poláků přišlo o život. Stupeň ničení způsobený válkou nacistického vyhlazování byl také poměrně vysoký. Hlavní město Varšava bylo téměř srovnáno s povrchem Země při tažení Wehrmachtu.

Pravicová konzervativní strana PiS vrátila téma kompenzace zpět na pořad jednání po převzetí moci v roce 2015. Podle dřívějších polských výpočtů činí škoda způsobená německými válečnými škodami asi 800 miliard euro.

Německo považuje tuto otázku za právně a politicky vyřešenou Smlouvou 4+2 z roku 1990 v důsledcích německé jednoty na zahraniční politiku. Stanovisko Vědecké služby Bundestagu nedávno dospělo k závěru, že Polsko již nemá nárok na žádnou náhradu.

1. září bude spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier cestovat do Varšavy, aby si připomněl nálet na Polsko a do Wielunu, prvního polského města, které bylo bombardováno německými útočníky.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)