Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Politico: Šest scénářů, jak by se Německo mohlo vzdát Nord Stream 2

Politico: Šest scénářů, jak by se Německo mohlo vzdát Nord Stream 2

Německo má šest „variant“, jak opustit plynovod Nord Stream 2, které umožní „ostatním“ provést tuto „špinavou práci“, uvedlo evropské vydání Politico.

Ilustrační foto
14. září 2020 - 10:10

První možnost představuje tlak Berlína na Federální námořní a hydrografickou agenturu a Stralsundský těžební úřad, aby zrušily dříve vydaná stavební povolení. Pravděpodobně však bude následovat odvolání provozovatele plynovodu Nord Stream 2 AG k německému soudu, výše škody by mohla dosáhnout devět a půl miliardy eur, píše autor.

Publikace nabízí Berlínu jako druhý scénář „sledovat“, jak bude probíhat proces s nevládními organizacemi na ochranu přírody, které se staví proti realizaci projektu. Je třeba poznamenat, že organizace Deutsche Umwelthilfe považuje Nord Stream 2 za neslučitelný s klimatickými cíli země a požaduje ukončení jeho výstavby.

Třetí metoda zohledňuje možnost vnitrostátních omezení dovozu ruského plynu německou stranou.


Zbývající možnosti předpokládají, že Německo bude trvat na obecných sankcích EU vůči plynopovodu nebo „umožní provedení práce“ na zastavení projektu americkým sankcím. Rovněž se tvrdí, že pokud bude Nord Stream 2 dokončen, zahájení jeho provozu by mohlo být komplikováno získáním licence.

Společnost Nord Stream 2 předpokládá výstavbu plynovodu s kapacitou 55 miliard kubických metrů ročně od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. USA se proti projektu aktivně staví a propagují dodávat svůj zkapalněný zemní plyn Evropské unii, Ukrajině a v některým dalším evropským zemím.

Moskva opakovaně poznamenala, že Nord Stream 2 má výlučně ekonomickou povahu a odpovídá evropským zájmům.

Situace s plynovodem se vyhrotila zejména kvůli incidentu s ruským blogerem Alexejem Navalným. Někteří němečtí politici podpořili verzi, že byl údajně „otráven“ jedem skupiny „Novičok“, a požadovali pozastavení výstavby plynovodu. Ruští lékaři nenašli v krvi bloggera žádné jedy. Jeden z vývojářů látky „Novičok“, Leonid Rink, vyjádřil pochybnosti, že Navalnyj byl údajně otráven „novým typem“ této látky, protože neměl odpovídající příznaky. Moskva zdůrazňuje, že doufají, že k plnému vyšetření dostanou konkrétní informace z Berlína, ale němečtí kolegové je dosud neposkytli.

(kou, prvnizpravy.cz. politico.eu, foto: arch.)