Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Peskov: V případě „otravy“ Navalného je příliš mnoho absurdit!

Peskov: V případě „otravy“ Navalného je příliš mnoho absurdit!

V situaci s „otravou“ Alexeje Navalného je příliš mnoho absurdit a Kreml nehodlá věřit nikomu ani slovo. Prohlásil to tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta
19. září 2020 - 04:20

„V celém tomto příběhu je příliš mnoho absurdity, než abychom někomu věřili jediné slovo. Proto nehodláme nikomu věřit," řekl Peskov novinářům.

Ve čtvrtek se na oficiálním účtu Instagramu Navalného objevilo prohlášení, že jed „Novičok“, kterým byl údajně otráven, byl nalezen na lahvích z hotelového pokoje v tomském hotelu Xander. Také uvádělo, že poté, co se zaměstnanci Navalného fondu (Fond pro boj s korupcí) dozvěděli o Navalného hospitalizaci, zavolali právníka, vešli do místnosti, ze které Navalnyj právě odešel, a začali zaznamenávat, popisovat a balit vše, co tam našli, včetně lahví hotelové vody.

„Nemůžeme to vysvětlit, protože víte, že taková láhev, pokud nějaká byla, byla vyvezena někam - do Německa nebo někam jinam. To znamená, že to by se mohlo stát důkazem ve prospěch otravy, bylo odstraněno. A je to další otázka proč,“ řekl Peskov novinářům.

Podivná informace o „Novičoku“ v láhvi vody, kterou pil Navalnyj

Připomněl, že podle specialistů na toxikologii, pokud by láhev měla stopy nervově-paralytické látky chemické války, „je nepravděpodobné, že by ji někdo mohl někam vzít – nestihl by to“.

„Počet absurdit a otázek každým dnem roste. Jedinou věcí, která může skutečně osvětlit, co se stalo, je výměna informací, výměna biomateriálů, výměna důkazů a v případě potřeby společná práce lékařů na analýze situace," uzavřel Peskov. Poznamenal, že pokud by došlo na území RF k objevu chemických zbraní, okamžitě by o tom informovali prezidenta. „Šlo by o mimořádnou situaci,“ doplnil.

Připomněl, že přístup k biomateriálům, podle nichž byl Navalnyj údajně otráven „Novičokem“ měly laboratoře v Německu, Švédsku, Francii a OPCW. Ovšem požadavek ruské strany o poskytnutí vzorků a spolupráci lékařských týmů na vyšetřování, byl ignorován.

Situace je analogická s tzv. otravou „Novičokem“ Skripalových v Británii. Tehdy odborníci na chemickou válku upozornili, že případný vzorek „Novičoku“ (v Rusku je pod deficicí „A 234“) může obsahovat markery, podle nichž se dá teoreticky určit, která laboratoř látku vyrobila.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)