Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

Pařížané se bojí a jsou unaveni sliby o boji proti kriminalitě!

Pařížané se bojí a jsou unaveni sliby o boji proti kriminalitě!

Obyvatelé severovýchodních oblastí Paříže nadále čekají na slibované policejní úsilí v boji proti vzestupu kriminality v této oblasti, napsal Le Parisien.

Ilustrační foto
30. června 2019 - 10:10

Podle této publikace již několik let v oblastech, kde se usadili migranti a obchodníci s drogami, se rozvíjí násilí a nelegální obchod a místní obyvatelé se bojí vyjít ven. Přičemž policisté v problémových oblastech stále nejsou vidět, poznamenaly noviny.

Obyvatelé severovýchodních oblastí Paříže, kde násilí a pašování drog již několik let vzkvétá, stále zoufale čekají na posílení policie slíbované orgány města, uvedl Le Parisien.

Kvůli tomu se poslední veřejná slyšeních na radnici, věnovaná zprávě o práci v oblasti městské politiky, byla situace okamžitě „zelektrizovala“. „Žiju ve stejném domě 42 let a za posledních šest měsíců jsme našli pod našimi rohožkami tablety. Přicházejí si pro ně mladí lidé. Začínám se bát,“ přiznala obyvatelka bulváru La Chapelle. Jiní následovali toto svědectví a krize stala se tak hmatatelná, že zástupkyně primátorky Paříže pro bezpečnost Anny Hidalgové pro bezpečnost, Colombe Brosselová, následující den napsal otevřený dopis ministrovi vnitra Christopherovi Castanerovi.

„Mladá žena s malým dítětem mi řekla přímo do tváře: „Když se dostanu z metra, neujdu ani 200 metrů, abych se na mě nepřitočili. Nechci, aby mé dítě vyrůstalo v takovém prostředí,“ napsala Brosselová šéfovi ministerstva vnitra. Další rezidentka okresu je podle náměstkyně primátora pobouřena skutečností, že její dcera musí nosit halenku i v létě, „aby vydržela urážky pouličních prodavačů“; třetí ujišťuje, že je „na hraně“, neboť „dům, hazard, prostituce, automobilové závody a obchod s drogami“ vzkvétají poblíž jejího domu.


Jak noviny uváedly, stejné stížnosti lze slyšet na ulicích čtvrti Gut-d'Or, která je v zajetí obchodu s drogami a pouličních gangů od příchodu marockých teenagerů bez domova do této oblasti. Obchody jsou uzavřeny kvůli neziskovosti - i kavárna A la Goutte d'Or, která v této čtvrti působí od 70. let, se tomuto osudu nevyhnula. „Tato restaurace byla celý můj život, to je můj příběh ... Ale jsem vyčerpaný. Co dělat, když před klienty blískají nože? A jestli obědvají na terase dva metry od prodejců drog?“ stěžuje si majitel instituce Karim Drif.

V blízkosti se nacházející Place La Chapelle, která se nachází uvnitř „prioritní bezpečnostní zóny", zřízené úřady pro X.-XVIII. okresy Paříže, se stala územím „nezákonného obchodu s marihuanou a všemi druhy agrese a sprostoty". Podle předsedy Sos La Chapelle Association, Philippe Girauda, poté, co úřady tvrdily, že nedostatek bezpečnosti je jen „pocitem“ místních obyvatel a po četných návštěvách policejního prefekta se na některých ulicích čtvrti objevila působivá policejní posila, to jen donutilo obchodníky se posunout jen „dál o pár metrů dále".

Kromě toho si obyvatelé stěžují na „agresivní žebrotu“ drogově závislých, kteří pocházejí z „crackového kopce“.„Obchodníci jsou napadáni, do úpadku se dostala zahrada Rosy Luxemburgové, která se stala útočištěm pro všechny druhy drogové výměny ... Dokonce si v parku uspořádali závody na skutrech. Ani jediný policista na obzoru,“ svědčí 60letá Anna, obyvatelka okresu. Argument, že všechny policejní síly byly přesměrovány, aby zajistily pořádek „žlutých vest“, se podle ní zdá být stále méně přesvědčivý.

Jak noviny informovaly, podle kanceláře starosty Paříže, míra kriminality v posledních měsících prudce vyskočila. Počet kapesních krádeží v pařížském metru se od počátku roku zvýšil o 68%, počet sexuálních útoků vzrostl od listopadu loňského roku o 71%, počet násilných útoků se zvýšil o 13,5% a obrat narkotik od roku 2017 do roku 2018 vzrostl o 12,8%.

(kou, prvnizpravy.cz, leparisien.fr, foto: arch.)