Svátek má: Kvido

Zprávy

Velikost textu:

Otevře také EU protibreberkový fond?

Otevře také EU protibreberkový fond?

Přenos koronaviru zdá se, že je lehčí než si epidemiologové mysleli. Pokud někdo prorokuje, že úsilí zabránit šíření epidemie je neúčinné, prorokuje samozřejmost. Dynamika šíření viru je větší, jak signalizují fakta.

Ilustrační foto
25. února 2020 - 07:20

Začátkem února jsem napsal, že mrtvých bude více než 1000. Počet registrovaných nakažených bude větší než 100 000. Nad touto hranicí ale nelze předvídat další dynamiku vývoje epidemie. Tento stav již nastal, upozorňuje v komentáři ¨pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Kouzlo 20 %


Zatím je oficiálně jenom 80 000 nakažených, přičemž samozřejmě musíme brát v úvahu dalších neviditelných 20 % případů, které se projevily jenom jako nachlazení, viróza. Nikdo neví, kdy se začal koronavirus šířit, protože pouze víme o prvních oficiálních onemocněních a prvním oficiálním úmrtí, mohla se breberka šířit již od listopadu. Opět nás to přivádí ke kouzlu 20 % neviditelných nemocných a nosičů koronaviru.

Kromě toho jsou lidé hloupé pošetilé opice, které furt lezou ze stromu na strom a vymetají kdejakou popelnici – říká se jim turisté a manažéři. Ti také jsou součástí 20 neviditelných %. Další nevyčerpatelnou skupinou jsou nelegální (ekonomičtí) migranti.

Všichni dohromady jsou součástí velkého mixu neviditelných a nedohledatelných lidiček, nebo až příliš pozdě dohledatelných.

Smrt z vyděšení je podivuhodná

Kdesi jsem si přečetl, že to je hrůza poté, co velký výskyt případů donutil Itálii a Írán drasticky omezit cestování v zemi a jihokorejský prezident vyhlásil nejvyšší poplach. V 11 severoitalských městech je od pátku od večera izolováno přes 50 000 lidí. Policie hlídkuje v ulicích a pokutuje osoby, které se pokusí vstoupit do breberkových oblastí nebo z nich odejít. V Íránu úřady uzavřely školy, univerzity a různá vzdělávací centra ve 14 provinciích.

V TV se dumalo, jak budou reagovat Evropou bloudící lidé na objednané lyžařské a letní smažící se přímořské programy v Itálii atp. Hysterie se může stupňovat.

Pro obchodní řetězce to může být fajn, protože možná za pár týdnů lidé vykoupí všechno pod heslem blíží se breberky, bude zákaz vycházení, nakup si…


Možné je všechno?

Koronavirus má zvláštní kouzlo – produkuje toxin nejistoty. Japonsko a Jižní Koreu čeká 1 000 případů, Itálii přes 200, Singapur a Hongkong 100, atp. Neexistuje žádná logika, jenom momentální souvislosti. Proto ve Francii bylo včera 12 koronavirových horečnatých kýchalů a v ohromné Indii jenom 3.

Kdo ví, jak to bude s česko – evropským turistickým jucháním v přechodu z jara na léto. Možná mezitím koronavirové šílenství opadne, možná ne a převaří se v šílenou bramboračku…?

V každém případě cestovní kanceláře a agentury by si měly již dnes vyhrnovat lobbistické rukávy, a připravit se na tlak vůči státu, aby jim nasypal stát do kasičky nějaké penízky, pokud přijdou o turistické výletní orgie.

Velký vzor mají turističtí lobbisté v Hongkongu, kde v těchto dnech vláda zřídila v rámci Antiepidemického fondu režim dotací cestovních kanceláří, aby jim pomohla vyrovnat se s finančními potížemi vyplývajícími z propuknutí choroby COVID-19. Každý cestovní podnikatelský subjekt může obdržet jednorázovou dotaci ve výši 80 000 USD. Program je otevřen pro registraci od schválení Antiepidemického fondu finančním výborem Legislativní rady 21. února. Lhůta pro registraci je do 13. března. Kdo má licenci, může nastavit ruku.

Jistě chytří podojí česko – moravské vládní programy již v této fázi prevence proti čínské breberce. Jisté je, že šikovní vydělají, nemotorní budou mučeni v okovech korupce.


Možná nás čeká fantastický rok plný šíleností. Uvidíme.

A malá poznámka nakonec: Každý hongkongský „způsobilý penzion“ může obdržet jednorázovou dotaci ve výši 50 000 až 80 000 USD. Také to je možné od schválení Antiepidemického fondu finančním výborem Legislativní rady dne 21. února. Lhůta pro registraci je do 20. března.

Není to dobrá inspirace také pro české penzióny? Kdo si počká, ten se dočká, pokud je šikovný a najde šikovné souvislosti...