Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

OSN nedokázala potvrdit, že za útoky na saúdské rafinerie stojí Írán!

OSN nedokázala potvrdit, že za útoky na saúdské rafinerie stojí Írán!

OSN nemohla potvrdit, že zářijové útoky na ropná zařízení Saúdské Arábie byly provedeny íránskou stranou, sdělila agentura Bloomberg.

Hořící súdské rafinérie
11. prosince 2019 - 11:04

Uvedla to odkazem na zprávu generálního tajemníka OSN Radě bezpečnosti.

Na konci září byla napadena zařízení v polích Abkayk a Churais, což způsobilo, že Saúdská Arábie ztratila více než polovinu produkce ropy. Odpovědnost za útok přiznali povstalci hnutí „Ansar Alla“ (Hutiové), kteří ovládají sever Jemenu a oblasti hraničící s královstvím.

Rijád však prohlásil, že Hutiové nemohou stát za tímto útokem, protože řízené střely, které dopadly do ropných zařízení, letěly z jiného směru a obvinil z útoku Írán, a americký prezident Donald Trump si pospíšil pohrozit Íránu válkou. Teherán však obvinění rozhodně popřel.


„OSN nemůže nezávisle potvrdit, že řízené střely a bezpilotní vzdušné prostředky použité při těchto útocích jsou íránského původu nebo byly převedeny do (Íránu) v rozporu s rezolucemi OSN,“ uvedla zpráva.

Zpráva rovněž uvedla, že odborníci OSN pokračují v analýze fragmentů řízených střel a dronů nalezených na místě útoku a budou shromažďovat další informace. Výsledky budou „včas“oznámeny.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)