Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

ORF: EK hrozí Maďarsku soudem kvůli zákonu „Stop Soros“!

ORF: EK hrozí Maďarsku soudem kvůli zákonu „Stop Soros“!

Evropská komise dala Maďarsku lhůtu dva měsíce, aby přehodnotilo imigrační zákony, které jsou v rozporu s pravidly EU a omezují práva uprchlíků, uvádí internetová stránka rakouského televizního kanálu ORF.

Maďarský parlament
25. ledna 2019 - 11:05

V opačném případě po uplynutí tohoto období hrozí, že Brusel podá na Maďarsko žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.

Evropská komise se rozhodla zvýšit tlak na Maďarsko kvůli provokujícímu zákonu „Stop Soros", který je zaměřen proti miliardáři podporujícím žadatele o postavení uprchlíka, uvedl rakouský televizní kanál ORF.

Evropská komise přešla do další fáze disciplinárního řízení proti Maďarsku. Nyní má Budapešť dva měsíce, aby odstranila pochybnosti a snížila obavy Bruselu. V opačném případě hrozí Maďarsku proces u soudu EU.


Jak bylo  v článku uvedeno, v červnu Maďarsko přijalo balíček zákonů stanovující trest za pomoc těm, kteří chtějí získat jménem organizace status uprchlíka. Porušovatelům hrozí uvěznění až do jednoho roku.

Evropská komise to považuje za porušení evropských migračních pravidel, protože v důsledku toho jsou omezena práva uprchlíků komunikovat s vnitrostátními, mezinárodními a nevládními organizacemi a získávat od nich podporu.

Kromě toho, vzhledem k oficiálnímu zákazu, osoby stíhané ze zákona nemají právo přistupovat k tranzitním zónám na hranicích, což porušuje pravidla EU o svobodě pohybu.


Podle rakouského televizního kanálu ORF kritizuje Evropská komise nepřijatelná omezení migračního práva. Z pohledu evropské instituce se podle maďarského zákona vztahuje pouze na lidi, kteří přijíždějí do Maďarska přímo z míst, kde je ohrožen jejich život nebo svoboda. Což je podle EK „neslučitelné ani se směrnicí o uznávání azylu, ani s Listinou základních práv EU".

(kou, prvnizpravy.cz, orf.at, foto: arch.)