Svátek má: Lada

Zprávy

Velikost textu:

Oleg Sencov chce návrat jaderných zbraní na Ukrajinu

Oleg Sencov chce návrat jaderných zbraní na Ukrajinu

Oleg Sencov navrhl, aby Evropský parlament vrátil jaderné zbraně na Ukrajinu.

Oleg Sencov
26. listopadu 2019 - 09:01

Během společné schůze tří výborů Evropského parlamentu ve Štrasburku Sencov poznamenal, že nerozumí podstatě Steinmeierovy formule k Minským dohodám, ani normandskému formátu, a nechce se ani snažit tomu porozumět.
 
„Pokud jde o Budapešťské memorandum, tak probíhající jednání o provádění Minských dohod, stejně tak Steinmeierova formule i normandský formát to porušují. Nechápu to," uvedl Oleg Sencov a pokračoval , „nerozumím tomu.“

Podle Sencova v rámci Budapešťského memoranda Ukrajina odevzdala své jaderné zbraně a protože ustanovení tohoto dokumentu byla podle Sencova porušena, musí ukrajinská strana dostat  svou „bombu“.

V prosinci 2018, bývalý zástupce ukrajinské mise v NATO, generálmajor Petr Garaščuk na kanálu Obozrevatel oznámil, že Ukrajina má příležitost vyvinout nejen atomové bomby, ale také jaderné hlavice pro rakety.


V květnu tohoto roku navrhl Igor Kozij, vojenský expert Ústavu pro euroatlantickou spolupráci, instalaci „jaderných minových polí“ na hranici s Ruskem.


V listopadu ukrajinský politický a ekonomický expert Taras Zagorodni řekl, že Ukrajina by měla vyvinout rakety středního doletu, které by mohly zasáhnout ruské jaderné elektrárny.

Oleg Sencov byl odsouzený v Rusku za přípravu teroristického útoku a byl vrácen na Ukrajinu v rámci vzájemné výměny vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou.

Budapešťské memorandum je označení mezinárodní dohody podepsané 5. prosince 1994 v maďarském hlavním městě Budapešti ukrajinským prezidentem Leonidem Kučmou, ruským prezidentem Borisem Jelcinem, americkým prezidentem Billem Clintonem a britským premiérem Johnem Majorem. V rámci tohoto memoranda Ukrajina slíbila vzdát se svého jaderného arzenálu, kdežto zbylé tři státy poskytly Ukrajině některé bezpečnostní záruky.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)