Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Oběti ruských kontrasankcí si stěžují na pokrytectví Paříže a Berlína!

Oběti ruských kontrasankcí si stěžují na pokrytectví Paříže a Berlína!

Na oficiální úrovni prochází vztahy mezi Ruskem a Západem jedním z nejhorších období od konce studené války, ale obě strany i přes sankce nadále komunikují na nejvyšší úrovni.

Lídři Francie a Německa
22. srpna 2019 - 11:04

Podle El Confidencial si země, které zažily důsledky ruských kontrasankcí sankcí, stěžují na dvojí standardy, k nimž přistupují nejmocnější země v Evropě, protože Německo a Francie nejen utrpěly ztráty, ale také udržely úžasné dvoustranné hospodářské vztahy s Ruskem.

Je obtížné najít známého evropského politika, který by nekritizoval činnost putinovského Ruska. Podle El Confidencial byli všichni svědky toho, jak Francie a Německo uvalily hospodářské sankce po připojení Krymu k Rusku, avšak za pět let i přes obviňující projevy dosáhly investice těchto zemí  v posledním desetiletí do ruské ekonomiky maxima. V Evropě se něco mění.

Rusko a Evropská unie prohloubily svou lásku (a určitou nenávist), protože Spojené státy přestaly být nejlepším přítelem Evropy, a navíc jim pomáhaly „laskavá slova a činy“ Donalda Trumpa odhodlaného rozbít století staré spojenectví.


Podle španělské publikace prochází vztahy mezi Ruskem a Západem na oficiální úrovni jedním z nejhorších období od konce studené války. Přes politickou konfrontaci však obě strany nadále komunikovaly na nejvyšší úrovni. Ale země, které zažily účinky ruských sankcí, zejména v důsledku zastavení vývozu potravin, si stěžují na dvojí metr, které využívají nejsilnější země v Evropě. Jako příklad autor uvedl Řecko se značnými ztrátami v zemědělství, ale také Litvu a Španělsko.  Ekonomiky Francie a Německa však neutrpěly pouze ztráty, ale také udržovaly pozoruhodné dvoustranné hospodářské vztahy s Ruskem. A paradoxem je, že právě Francie a Německo nejvíce obhajovaly posílení sankcí a zavádění nových.

Například německé společnosti v loňském roce podle údajů Rusko-německé obchodní komory investovaly v Rusku 3 300 milionů eur, což je více než úroveň před připojením Krymu. Navíc bilaterální obchod vzrostl o 8% na 62 000 milionů eur.
 
Na základě zásad vzájemně výhodné spolupráce německé a francouzské podniky každoročně zvyšují své investice do ruské ekonomiky. Před několika měsíci Putin otevřel závod automobilového koncernu Mercedes v Moskvě. Francie má na ruském trhu mnoho finančních skupin, jako je Societé General. K výstavbě plynovodu „Nord Stream - 2“ přispěly velcí giganti jako Uniper a Wintershall. Na projektu se také podílí francouzská společnost Engie.

Spolu s Gazpromem se francouzská společnost Total podílí na projektech na výrobu plynu v Arktidě. Rusko a Francie mají vynikající hospodářské vztahy: v roce 2018 obchod mezi nimi vzrostl o 11% a za poslední rok francouzské společnosti investovaly v Rusku 20 miliard eur.
 
„Neměli byste očekávat, že Macron nebo Merkelová uvalí sankce proti Rusku a Moskva neopustí pokusy oslabit své protivníky. Je však zřejmé, že ani jeden, ani druhý se nezbaví hospodářských vazeb. Nikdo se neudrží ve svém křesle, pokud jeho soupeř způsobí úplné přerušení vztahů v ekonomické oblasti,“ uzavřel autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, elconfidencial.com, foto: arch.)