Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Nikkei: Čínsko-americká obchodní válka vyvolala dominový efekt!

Nikkei: Čínsko-americká obchodní válka vyvolala dominový efekt!

Až donedávna Čína ve velkých objemech kupovala zkapalněný zemní plyn ze Spojených států, ale obchodní válka s Washingtonem přinutila Peking, aby opustil americké služby.

Ilustrační foto
11. října 2018 - 10:15

Nyní, pokud jde o nákup energií, se Čína dívá na Rusko a nové partnery a Spojené státy se budou muset snažit nahradit takového velkého kupce a investora, napsal Nikkei Asahi Review.

Zdá se, že pokud jde o energii, byly Spojené státy a Čína dobrým párem, přinejmenším v rámci poptávky a nabídky zkapalněného zemního plynu (LNG). Peking už dávno chtěl vyčistit vzduch od smogu, opouštět uhlí a Amerika měla na oplátku co nabídnout. Ale pak začala obchodní válka, uvedla v článku pro Nikkei Asahi Review komentátor Takeshi Kumon.

Podle autora současná konfrontace mezi USA a říší Středu provokovala v energetické sféře skutečný „domino efekt", jehož ozvěny lze slyšet daleko za dvěma největšími ekonomikami na světě.

V roce 2017 se Čína stala druhým největším dovozcem LNG na světě po Japonsku a pětinásobně zvýšila své nákupy ve Spojených státech a hodlala získat ještě více. Nicméně, poté, co  24. září prezident Donald Trump představil další balíček cel na čínské zboží, Peking oznámil, že zavedl další cla za produkty USA, včetně LNG.

Toto rozhodnutí čínského vedení vyvolalo obavy u obyvatel. Například, v Čonkingu asi 100 tisíc taxiíků a další automobily jezdí na plyn, a jejich majitelé se obávají možného zvýšení cen. Ale jak připomíná Kumon, Peking má další možnosti. Takže aktivně rozvíjí vztahy se dvěma zeměmi, které to také nemají s Bílým domem jednoduché - Ruskem a Íránem. A Spojené státy zase ztrácejí lukrativní trh a jsou nuceny hledat nové kupce.


Tato nová realita mohla být jasně vysledována již v září na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku, kde se ruský prezident Vladimir Putin vítal „hlavního hosta" čínského vůdce So Ťin-pchinga. Jak bylo uvedeno, rozhovory mezi vedoucími obou zemí se pak dotýkaly problematiky spolupráce v energetickém odvětví, včetně zemního plynu.

Na stejném fóru China National Petroleum Corp. (CNPC) projednala s ruskou plynárenskou společností NOVATEK projekty na LNG v Arktickém oceánu, pro které byly velmi důležité investice z Číny. Dalším velkým projektem je plynovod "Power of Siberia" („Síla Sibiře“), který dodává ruské palivo do Číny. Podle novináře se v určitém okamžiku iniciativa zpomalila, protože se Čína začala spoléhat na americký LNG. Nyní se však údajně dostal projekt nový impuls a v Rusku mluví o dodatečných dodávkách plynu nad stanovený rámec a o spuštění „Síly Sibiře“ do 20. prosince 2019.

Když hovoříme o Íránu, pak se jako Rusko stalo cílem amerických ekonomických sankcí. Současně společnost CNPC koupila od francouzského energetického giganta Total práva na rozvoj části ropného a plynárenského pole v jižním Parsu v Íránu. Samozřejmě, že Peking nebude schopen plynu okamžitě dostat, ale je to jeho projekt z dlouhodobého hlediska.

Vedle Ruska a Íránu v rámci rozšiřování programu „Jeden pás - jedna cesta" Čína uvažuje také o zapojení do iniciativy TAPI na výstavbu potrubí, na níž se podílí Turkmenistán, Afghánistán, Pákistán a Indie. A jiní dodavatelé plynu, jako je Katar, Austrálie a Kanada, prostě nemohou ignorovat obrovský čínský trh a uvažují o možnosti uzavření společných obchodů.

Pro Spojené státy je toto hemžení okolo Číny samozřejmě nerentabilní, připomíná autor článku. Obchodní válka s Pekingem by mohla zastavit vývoj amerického energetického sektoru. U projektů souvisejících se zkapalněným zemním plynem jsou zapotřebí masivní finanční investice, ale nyní by se američtí výrobci neměli spoléhat na velké čínské investory. Dokonce i bez nutného financování zůstává otázka osudu současných projektů v hodnotě přibližně 60 miliard dolarů otevřena.


Je zajímavé, že prezident Donald Trump vidí v americkém energetickém sektoru způsob, jak snížit schodek obchodu s ostatními zeměmi. Jenže bez Číny musí americký vůdce naléhavě hledat nové kupce, aby alespoň udržel stávající pracovní místa. Japonsko a Evropa plní tuto roli poměrně dobře  - jsou dokonce ochotni učinit ústupky v souvislosti se smlouvami o LNG a kupovat více, aby znovu Washington nezlobili kvůli obchodnímu deficitu.

Kumon zdůrazňuje: vzhledem k tomu, že rozvíjející se ekonomiky spotřebovávají stále více zdrojů a také kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou, se důsledku objeví noví dodavatelé plynu, prochází celosvětový energetický trh velkými změnami a jeho hlavní produkty se stávají stále silnějšími zbraněmi v geopolitickém arzenálu velkých zemí.

(kou, prvnizpravy.cz, asia.nikkei.com, foto: arch.)