Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

NI vysvětlil, proč asi NATO posílá letadla k ruským břehům

NI vysvětlil, proč asi NATO posílá letadla k ruským břehům

NATO stále častěji vysílá svá letadla k ruským břehům v Barentsově moři, aby poznaly ruskou stíhačku MiG-31.

MiG-31 a hyperzvuková střela "Kinžal"
9. září 2020 - 11:06

K tomuto závěru dospěli odborníci z amerického časopisu The National Interest.

V posledních měsících se USA a jejich spojenci aktivizovali a začali provádět stále více průzkumných letů nad neutrálními vodami Barentsova moře. Minulý týden Rusko opakovaně vyslalo stíhačky MiG-31 k zastavení letadel NATO. NI zejména připomněl, že MiG-31 byl poslán do vzduchu k zadrženíí hlídkových letadel norského letectva P-3C Orion blížících se k ruským hranicím.

Autoři amerického vydání zdůraznili, že k těmto incidentům dochází stále častěji. NATO obvykle pro průzkumné lety používá letadla RC-135 a P-3C Orion. Podle odborníků NI tyto stroje létají k hranicím Ruské federace z nějakého důvodu.


„Možná je to skromný způsob, jak NATO poznat ruskou stíhačku MiG-31. Toto letadlo, které NATO přezdívá „Foxhound“, nemá dlouhou historii exportu, a proto je pro Západ záhadou,“ vysvětlili autoři.

NI poznamenal, že Moskva vlastní stovky MiG-31 a tyto stíhačky stále zůstávají důležitou součástí ruského víceúrovňového systému protivzdušné obrany. MiG-31 není zdaleka novým letounem, ale Ruská federace pracuje na pokračování řady těchto stíhaček. Vyvíjí se například MiG-41, který bude vybaven hypersonickými zbraněmi. To vše podle autorů NI vyvolává zájem NATO o MiGy-31.

Je to jistě zajímavá teze, ale nevysvětluje celkovou a poněkud agresivní aktivitu letadel NATO u ruských hranic, která se odehrává nejen na severu a také v oblasti Černého moře. Navíc je – aspoň podle ruských zdrojů – zapojena do zadržování těchto letadel, kdy například strategické bombardéry B-52 nacvičují raketové útoky na Rusko, celá řada ruských stíhaček, jako Su-27.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)