Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

NI: Spojené státy by měly přehodnotit svůj postoj ke Krymu!

NI: Spojené státy by měly přehodnotit svůj postoj ke Krymu!

Časopis National Interest vyzval USA, aby přehodnotily svůj postoj k otázce vlastnictví Krymu a „smířily se“ s osudem černomořského poloostrova.

Ilustrační foto
28. listopadu 2019 - 10:10

Americký profesor Lyle Goldstein věří, že pro to existuje řada důvodů.

Upozorňuje na historické spojení na Krymu a Ruska a mluví o ztrátách, které země utrpěla při obraně poloostrova během krymské války a zejména druhé světové války.

Autor článku připomíná, že v celém postsovětském období mělo Rusko na Krymu velkou námořní základnu. Z tohoto důvodu Moskva vždy považovala území za klíčovou oblast národního zájmu.

Goldstein zdůrazňuje, že mnoho velkých evropských zemí je „dávno unaveno“ ekonomickými sankcemi uvalených na Rusko kvůli Krymu.


„V tomto případě mohou mezinárodní právníci dlouho pobývat ve fantazijní zemi, že se Krym v budoucnu vrátí do Kyjeva a že tento „zločin“ je nad všemi přijatelnými normami, ale zbytek lidstva by se rád vrátil k normálnímu každodennímu životu,“ uvedl.

Kromě toho napětí na Krymu by mohlo vést ke skutečné vojenské konfrontaci mezi USA a Ruskem, což by mohlo eskalovat do jaderného konfliktu.

Na konci článku autor naléhá na americké diplomaty, aby unikli únavným rozhovorům a zahájili jednání o „velké dohodě“, které pomůže posílit bezpečnost v Evropě.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)