Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

NI: Pokud USA potrestají Ankaru sankcemi, nejvíce získá Rusko

NI: Pokud USA potrestají Ankaru sankcemi, nejvíce získá Rusko

Krize americko-tureckých vztahů, která nastala po koupi systémů S-400 v Ankaře, hrozí velkým sporem mezi Tureckem a NATO.

Ilustrační foto
9. září 2020 - 10:10

Napsali to ve svém článku The National Interest političtí analytici Jessica Vernumová a Can Kasapoglu. Podle autorů musí Turecko a USA najít kompromis, než Kongres schválí zbrojní embargo vůči Turecku, protože z toho budou mít prospěch pouze oponenti NATO, zejména Rusko, které bude mít příležitost rozšířit vývoz zbraní do Turecka.

Vzhledem k embargu USA na účast Turecka v leteckém programu F-35 a diskusi v Kongresu o možných „sekundárních sankcích“ proti Ankaře za nákup ruských systémů protivzdušné obrany se může zdát, že americko-turecká aliance je zmrazena na okraji propasti, varovali političtí analytici Jessica Vernum a Can. Kasapoglu ve svém článku pro The National Interest.

USA i Turecko však mají značné zkušenosti s obnovením normálních vztahů v podmínkách, kdy se zdálo, že již neexistuje naděje, poznamenali autoři. Například USA již v roce 1975 uvalily na Turecko zbrojní embargo. Vernumová a Kasapoglu navíc zdůraznili, že i když Rusko a Turecko podepsaly dohodu o S-400, nebrání to Ankaře postavit se proti Moskvě v řadě regionálních konfliktů, například v Sýrii a Libyi.


Abychom pochopili složitost S-400 pro vztahy uvnitř NATO, je třeba se obrátit k technické stránce problému, napsali autoři. Turecko v tuto chvíli není zapojeno do procesu technické obsluhy S-400 a neobdrželo technologický převod, pokud jde o konstrukci a principy ruského systému protivzdušné obrany. Za takových podmínek nemůže turecká armáda přesně vědět, co ruský systém v Turecku dělá, zejména zda skrývá kybernetická zařízení, která předávají údaje o vybavení NATO do Moskvy. Jinými slovy nelze vyloučit, že by S-400 mohl studovat vlastnosti nového letadla F-35. To zase ohrozí celé americké letectvo od západní Evropy po východní Asii (Rusům tento argument nebyl jasný – pokud by S-400 turecké armády získal data o amerických letounech, jak by je dodal Rusku? A představa rychlého běžce s flashkou není také příliš reálná – pozn. red.).

Za takových podmínek nepřekvapuje, že NATO odmítlo vyslat F-35 do Turecka a také provádět společná cvičení za účasti F-35 v tureckém vzdušném prostoru, vzhledem k přítomnosti S-400 rozmístěných na tureckém území, uvedli Vernumová a Kasapoglu. Problém se S-400 však ohrožuje Turecko nejen ztrátou F-35, ale také velkou hádkou s NATO. Za nových podmínek může Ankara nahradit své zastaralé stíhačky F-16S a F-4E novými ruskými Su-35S. Dodatečné nákupy zbraní z Ruska se stanou ještě pravděpodobnějšími, pokud Turecko a USA včas nedohodnout před přijetím „sekundárních sankcí“ ze strany Kongresu, které by mohly zcela odříznout přístup Ankary k západnímu vojenskému vybavení.

Turecko však dosud neoznámilo, že systémy S-400 začaly fungovat, poznamenali autoři. Podle amerického experta Aarona Steina může dohoda o nerozmístění S-400 v Turecku urovnat krizi americko-tureckých vztahů. Autoři také zdůraznili, že Turecko a Spojené státy jsou pro sebe příliš důležité, a proto je třeba, aby došlo ke kompromisu a k vyřešení sporu. „Jedinými vítězi amerického zbrojního embarga proti Turecku budou odpůrci NATO, především Rusko,“ dodal článek.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)