Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

NI: Hitlerova nenávist vůči Rusku ho proměnila v supervelmoc!

NI: Hitlerova nenávist vůči Rusku ho proměnila v supervelmoc!

Adolf Hitler byl posedlý myšlenkou proměnit Rusko v obrovskou německou kolonii a ruský lid v otroky, napsal publicista Michael Peck na stránkách The National Interestu.

Ilustrační foto
13. listopadu 2019 - 11:06

Nicméně, jeho nenávist k Sovětskému svazu změnila tuto zemi v supervelmoc a jeho šílenství vyřadilo všechny konkurenty SSSR, s výjimkou Spojených států.

Podle výsledků druhé světové války přišel Sovětský svaz o více než 20 milionů lidí a Moskva nemá důvod za co děkovat Adolfu Hitlerovi. Přesto však nenávist vůdce Třetí říše vůči Rusku změnila na supervelmoc, uvedl Michael Peck v materiálu na  pro The National Interest.

Adolf Hitler byl posedlý myšlenkou proměnit Rusko v obrovskou německou kolonii a ruský lid v otroky. Místo toho byla polovina Německa okupována Rudou armádou, „a její lidé se proměnili v poddané ruské říše“, tvrdí publicista.

Když brzy ráno 22. června 1941 překročily sovětské hranice 4 miliony nacistických vojáků, snili o tom, že uvidí věže Kremlu. Místo toho zahájili řetěz událostí, které stále formují svět.
 
Říkat, že Rusko nebylo do Hitlera velkou mocností, by bylo hloupé. Od přinejmenším 18. století, bylo Rusko zemí těžké váhy s obrovským bohatstvím, územím a populací, a dost silné ke zničení Napoleonovy armády, který také myslel si, že by se tato země mohla stát snadnou kořistí. V současné době je však obtížné pochopit, jak rozdílná byla globální rovnováha moci téměř před 80 lety.
 
Na konci 30. let měly Spojené státy menší armádu než Rumunsko. Británie, jejíž torpédoborce nyní nejsou schopné plout v teplých vodách, ovládala čtvrtinu zemského povrchu. Navíc se věřilo, že Londýn má nejmocnější flotilu na světě.
 
Francie, která je nyní často zesměšňována pro svou připravenost rychle se vzdát, byla poté považována za vlastníka nejmocnější pozemní armády v západní Evropě. Německo, jehož ozbrojené síly se nyní zdají být stěží funkční, děsilo své sousedy od roku 1870.
 
A pak tu byl Sovětský svaz, tajemný komunistický kolos na hliněných nouhou, který byl vyčerpán stalinistickými čistkami a který sotva porazil malé Finsko v letech 1939-1940.
 
Nejen Hitler a jeho generálové věřili, že se Rusko rozpadne jako domeček z karet; ani britští a američtí odborníci neočekávali, že Moskva přežije Hitlerův blitzkrieg.
 
V květnu 1945 však Británie zkrachovala, Francie byla zpustošena a Němci sledovali, jak se ruské tanky valí podél trosek Berlína. Jako boxer, zkrvavený, ale stále vítězný, to bylo Rusko, které zůstalo na nohou a stalo se více než 40 let jednou ze dvou supervelmocí na světě.


Hitlerovo šílenství vyřadilo všechny konkurenty SSSR, s výjimkou Spojených států. Svět roku 1939 byl multipolární a několik zemí bojovalo o moc. V roce 1945 existovaly pouze dvě supervelmoci: Amerika a Sovětský svaz. Ostatní soupeři byli poraženi, obsazeni nebo vyčerpáni.
 
Zde je dědictví, které Hitler zanechal Rusku, zdůraznil článek. Putinovo Rusko je pouze stínem vojenské síly a globálního vlivu SSSR. Porovnejte však vojenskou moc a vliv dnešní Británie, Francie a Německa s tím, co tyto země měly v roce 1939, a zdá se, že už Rusko není v tak špatném stavu.
 
Moskva byla schopna  několik měsíců udržet expediční síly v Sýrii. Mezitím bylo NATO sotva schopno v roce 2011 shromáždit dostatek zdrojů, aby se vypořádalo s takovou silou jako Libye Muammara Kaddáfího.
 
„Hitler zanechal v Evropě vakuum moci, které Rusko naplnilo. To, zda to stálo za život 20 milionů lidí, je jiná záležitost,“ dodal  Michael Peck v článku pro The National Interest.

Ve svém poněkud didaktickém materiálu má autor v zásadě pravdu. Ano ve svém důsledku Hitler vtáhnul Stalinův Sovětský svaz do Evropy. Nicméně by měl rovněž dodat, že se nacistický vůdce se svými expanzivními plány netajil a západní demokracie značnou měrou přispěli nejen k síle nacistického Německa, ale také k jeho dobyvačné orientaci na Východ – obsazení Alsaska, ajnšlus Rakouska a likvidace demokratického Československa - spojence Francie a Británie, to zcela jasně naznačovaly.

S tím, že se mezitím pustí do evropských demokracií a obsadí nakonec i Francii a jen málem zvítězil nad Británií, západní stratégové nepočítali. Jejich předpokladem bylo, že Hitler sice asi Sovětský svaz porazí, ale vykrvácí natolik, že ho Západ pak snadněji zkrotí. Takže pokud bychom pokračovali v didaktickém výkladu publicisty amerického časopisu, musel bychom konstatovat, že supervelmoc Sovětský svaz vznikla nejen kvůli „Hitlerově nenávisti“, ale také za pomoci demokratického Západu.