Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Německý ministr: Sankce nikdy nepřiměly Rusko, aby se vzdalo

Německý ministr: Sankce nikdy nepřiměly Rusko, aby se vzdalo

Podle zkušeností německého ministra hospodářství Petera Altmeiera sankce v minulosti nikdy nedokázaly přimět zemi, jako je Rusko, změnit kurz, píše německý deník Die Welt.

Peter Altmaier, německý ministr hospodářství
10. září 2020 - 10:10

Ve svém vystoupení v televizní diskusi politik zdůraznil, že tresty vedou pouze k tvrdší politice, a pokud si Německo přeje být odpovědné za stabilitu ve světě, nestačí jen hlasitě odmítat a poté přijímat sankce.

Po otravě Alexeje Navalného se v Německu vedou bouřlivé diskuse o tom, zda je stále možné vyjednávat s Ruskem, a co je důležitější - ekonomika nebo morálka, uvádí německý deník Die Welt.

Tomuto tématu se mimo jiné věnovala talk show televizního moderátora Franka Plasberga, jehož hosty byli německý ministr hospodářství Peter Altmeier, zástupkyně zelených Annalena Baerbocková, bývalý vedoucí moskevského studia ARD TV Udo Lieschkies. Diskuse se zúčastnili také bývalý šéfredaktor a vydavatel novin Zeit Theo Sommer a spisovatel Vladimir Kaminer, který vyrostl v Rusku.

Podle Uda Lieschkiese je Navalného otrava spojena se snahou Kremlu ukázat, co se stane těm, kteří jdou proti němu, protože existuje mnoho dalších, neviditelnějších způsobů, jak zabít člověka, než pomocí „Novičoku“. Za incidentem proto musí být někdo s napojením na ruské tajné služby, domnívá se bývalý šéf moskevského studia ARD.


Během talk show bylo zřejmé, že pozice účastníků na plynovodu Nord Stream 2 se liší, konstatují noviny. Theo Sommer je přesvědčen: „Potřebujeme plynovod, protože potřebujeme plyn. Naše potřeby v příštích letech se zvýší v důsledku opuštění atomové energie, černého a hnědého uhlí. Obnovitelné zdroje nebudou schopny vyplnit mezeru v nabídce.“

Na druhé straně mluvčí „Zelených“ Baerbocková věří, že se není třeba obávat jakéhokoli nedostatku německých dodávek energie. „Tento plynovod je dalším krokem proti evropským cílům v oblasti klimatu, a proto je z hlediska energetické politiky zcela špatný. Jsme již ze 40% závislí na Rusku,“ tvrdila Baerbocková. Podle jejího názoru je zvýšení této závislosti ještě více na úkor Nord Stream 2 zásadně špatný způsob.

Mezitím Udo Lieschkies promluvil na obranu ruského plynu: „Plyn vždy přicházel pravidelně, nikdy nám nebyla zima“. Existují však i jiné nabídky, například z USA - jsou však dražší.

Pokud jde o německého ministra hospodářství Petera Altmeiera, v televizní diskusní show se vyslovil proti sankcím v reakci na případ Navalného. „Jsem v parlamentu 26 let a v minulosti nevím o žádném případu, že by země jako Rusko mohla být přiměna ke změně chování prostřednictvím sankcí. To spíše vede k zostření politiky,“ zdůraznil Altmaier.

Baerbocková tvrdila, že Západ by měl vyslat Rusku jasný signál, že netoleruje porušování lidských práv. Altmaier na to odpověděl takto: „Pouhé hlasité vyjádření rozhořčení a následné přijetí sankcí, jen abychom splnili svou morální povinnost, podle mého názoru nestačí k obraně naší odpovědnosti za stabilitu ve světě.“ Nevyloučil však pravděpodobnost, že sankce budou přece jen přijaty.

Podle novináře Thea Sommera měla historie vždy období „zamrznuté“ a „tání“ a možná stačí „vysedět Putina, jako vysedíme Donalda Trumpa“. Čekání však v tomto případě bude pravděpodobně trvat dlouho, protože ruský prezident může zůstat ve funkci až do roku 2036, uzavírají německé noviny Die Welt.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)