Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Německý exkancléř: Znovusjednocení Krymu s Ruskem bylo zákonné!

Německý exkancléř: Znovusjednocení Krymu s Ruskem bylo zákonné!

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder prohlásil, že znovusjednocení Krymu s Ruskem je zcela legální, napsal Bild.

Gerhard Schöder, bývaly německá kancléř
17. června 2019 - 10:10

Podle Schrödera je „Krym staré ruské území“ a jeho přesun do ukrajinské SSR v době Chruščova byl vyvolán zvláštnostmi sovětského přístupu k řízení země.

„V sovětských časech nezáleželo na tom, kde byl geograficky přiřazen Krym. Ale teď tomu tak není,“ zdůraznil bývalý kancléř.

Dodal, že znovusjednocení poloostrova s Ruskem bylo provedeno naprosto legálně z právního hlediska a v souladu s vůlí obyvatelstva poloostrova, takže by bylo zcela špatné považovat to za „agresi" ze strany Ruska.


Kromě toho Schröder vyzval Ukrajinu, aby ukončila nepřátelské akce v Donbasu a realizovala dohody z Minsku, a také vyzval k zrušení protiruských sankcí.

Krym se stal ruským regionem po referendu konaném po převratu na Ukrajině. Pro sjednocení s Ruskem se vyslovilo 96,77 procent voličů v Krymské republice a 95,6 procenta obyvatel Sevastopolu. Moskva opakovaně uvedla, že učinila rozhodnutí demokratickým způsobem v plném souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN. Podle Kramlu je pak otázka Krymu definitivně uzavřena.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)