Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

Ne Rusko – za „internetovým útokem“ stála „stockholmská babička“!

Ne Rusko – za „internetovým útokem“ stála „stockholmská babička“!

Švédský ministr energetiky a informačních technologií Anders Ygeman obvinil Rusko ze snahy destabilizovat diskusi o 5G sítích v zemi.

Anders Ygeman, švédský ministr
7. dubna 2020 - 04:20

To by asi nikoho nepřekvapilo, až na to, že ve skutečnosti Moskva neměla nic společného s „internetovými útoky“, napsala švédská televize SVT s odkazem na vlastní vyšetřování.

Podle kanálu odstartovala komentáře na Facebooku proti Wi-fi Katharina Hollbrinková, obyvatelka Stockholmu, která se sama označila za „obyčejnou švédskou babičku“, která k tomuto tématu není lhostejná. Z paranoidního obvinění ministra se tak stala trapná fraška.
__nbsp__
Švédský ministr energetických a informačních technologií Anders Ygeman obvinil Rusko ze snahy destabilizovat diskusi o sítích 5G a zároveň sdílel na sociálních sítích zprávu „Ygeman se stal cílem ruského internetového útoku.“

Kanál SVT však tuto záležitost vyšetřil a nenašel v něm žádné zahraniční stopy.

Celkem SVT zkontroloval 2 000 komentářů k ministrově příspěvku na Facebooku, které měly vést ministra k tomu, že obvinil Rusko ze snahy vměšovat se do diskuse o tématu švédských 5G sítí v několika médiích.

„Určitě mnoho lidí, kteří diskutují o tomto problému, jsou Švédové, ale pokud jde o 5G, velký rozdíl je v tom, že vidíme také tisíce komentářů od robotů," řekl Ygeman v rozhovoru se SVT (právě z práce opakujících se zpráv – „botů“ je na Západě oblíbeným terčem Rusko – pozn. red.).

V důsledku šetření však kanál namísto robotů a dalších důkazů poukazujících na „ruský internetový útok“ našel jasné známky toho, že na Facebooku se objevilo velké množství komentářů díky švédské skupině. Podle těchto údajů je více než polovina uživatelů, kteří komentovali Ygemanův příspěvek, také členy skupiny s názvem „WIFI záření je zdraví nebezpečné. Zastavte 5G.“ Administrátor této komunity poslal pokyny pro 15 000 členů takto: „POMOC VŠICHNI! Přejděte na stránku a komentář Anderse Ygemana na Facebooku!“


Osobou, která zahájila diskusi na Facebooku ministra, byla Katarina Hollbrinková. Žije ve Stockholmu v Södermalmu a popisuje se jako „obyčejná švédská babička“, která je znepokojena zářením. Projev ministra ji velmi zaťal.

„Klesla mi brada, vypadalo to směšně. Mnozí začali komentovat naši výzvu,“ řekla SVT.

Aby se fraška ještě více prohloubila, Ygerman začal své obvinění obhajovat jakýmisi „zjevnými známkami“ a blíže neurčenými zkušenostmi „jiných zemí“.

Když televize požádal samotného Ygemana, aby objasnil, co má na mysli, ukázalo se, že jeho štáb dospěl k podobným závěrům poté, co zaznamenal nějaké „zjevné známky“. „Je to otázka, která zajímá Rusko, o čemž svědčí vyšetřování SVT i resorty jiných zemí," tvrdil.

K poznámce, že sám fakt ruské činnosti (v oblasti 5G) neznamená, že byl ministr napaden Rusy, odpověděl Ygeman takto: „Samozřejmě, můžete o tom mluvit, ale na druhou stranu je těžké nevšimnout si určitého obrazu mnohem významnější aktivity kolem tohoto komentáře, stejně jako podobné události v jiných zemích, kde byla prokázána souvislost mezi Ruskem a touto aktivitou.“

Bývalý vysoký diplomat Hans Blix, který se stal známým za své tvrdohlavé pokusy dostat se k podstatě pravdy, když Spojené státy tvrdily, že Saddám Husajn má zbraně hromadného ničení, na to reagoval celkem kulantně. Podle něj na politicích leží velká zodpovědnost, pokud jde o důkazy vlastních tvrzení. „Zdá se mi, že ve vedoucích politických pozicích by lidé měli mít v rukou argumenty, aby se nezabývali prázdnými spekulacemi,“ konstatoval v rozhovoru pro SVT.

Inu, lhát a dezinformovat se nemá, ale jak říkal Mark Twain „uzavřeme oponu milosrdenství“ na touto epizodou.

(kou, prvnizpravy.cz, svt.se, foto: youtube)