Svátek má: Ondřej

Zprávy

Velikost textu:

Návrat Saakašviliho k moci? Jen "Majdanem", a za pomoci Američanů!

Návrat Saakašviliho k moci? Jen "Majdanem", a za pomoci Američanů!

Ukrajinská publikace „Strana.ua“ vyhodnotila šance Saakašviliho na návrat k moci v Gruzii.

Michail Saakašvili se chce vrátit do Gruzie
2. září 2020 - 10:16

Michail Saakašvili se pokouší o návrat do gruzínské politiky prostřednictvím parlamentních voleb, ale odborníci se domnívají, že je nepravděpodobné, že se bývalému gruzínskému prezidentovi podaří vytvořit většinu. Podle „Strany.ua“, pokud bude opozice poražena, odborná komunita nevylučuje Saakašviliho pokusy vyvolat „majdan“, který mu s podporou Západu umožní návrat do země a svržení strany bývalého premiéra Bidziny Ivanišviliho na vlně protestů.

Oznámení bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho o jeho návratu do vlasti před parlamentními volbami 31. října vlilo olej do boje mezi jeho stranou Sjednoceného národního hnutí a současnou vládou zastoupenou vůdcem vládnoucí strany Gruzínský sen, bývalým premiérem a miliardářem Bidzinou Ivanišvili. Závisí na výsledku voleb, zda Saakašvili zůstane při provádění reforem na Ukrajině nebo se vrátí do Gruzie.

Gruzie přechází do parlamentní formy vlády a předseda vlády bude nadále hlavní osobou v zemi. Podle různých průzkumů veřejného mínění může Ivanišviliho strana získat přibližně třetinu hlasů, zatímco Saakašviliho politická síla jen o něco méně. V Gruzii byla navíc snížena volební bariéra a do parlamentu může vstoupit nejméně 5–7 stran, včetně těch, které sázejí na spolupráci s Ruskem. Novináři „Strana.ua“ se rozhodli zjistit, jaké jsou vyhlídky Saakašviliho strany a opozice obecně a jaké pozice jsou u moci.

Jak deník píše, parlamentní volby v Gruzii se budou konat podle smíšeného systému - 120 poslanců bude zvoleno podle poměrného systému a 30 podle většinového systému. Podle předpovědí půjde „Sjednocené národní hnutí“ (SNH), které zastupuje blok „Síla v jednotě“ a koalice „Evropská Gruzie“, do voleb odděleně.

Neshody v opozici, které by mohly zabránit jejím šancím na vítězství, se prohloubily poté, co představitelé Národního hnutí oznámili, že nominují své kandidáty ve všech regionech země, proti čemuž se postavily jiné strany, které obhajují jednotnou frontu.

Současně nominace SNH na předsedu vlády Saakašviliho dále prohloubila rozpory, protože mnoho opozičníků ho má rádo ještě méně než současnou vládu. K oficiálnímu rozkolu nedošlo, ale odborníci pochybují, že opozice bude v budoucnu schopna vytvořit koalici a vytlačit Ivanišviliho.


Podle všech průzkumů veřejného mínění nemá žádná strana šanci získat více než 50% a vyhrát parlamentní volby. A více než 60% Gruzínců si je jistých, že se země nerozvíjí, a chtějí změny.

„Sociologické průzkumy veřejného mínění v Gruzii, které mimochodem provádějí americké společnosti, ukazují, že v Gruzii stále dominuje vládnoucí strana „Gruzínský sen“. Získala 30 až 50 procent hlasů a s největší pravděpodobností se stane vítězem parlamentních voleb. Saakašviliho strana „Sjednocené národní hnutí“ podle těchto průzkumů veřejného mínění ukazuje 12–25 procent, a je pravděpodobné, že se stane druhou a hlavní opoziční stranou,“ řekl  publikaci politický analytik Ruslan Bortnik.

Myslí si, že s největší pravděpodobností vytvoří koalici právě „Gruzínský sen“, i když se situace s mono-většinou může opakovat.

„Stávající model moci zůstane, i když lze očekávat změnu gruzínského předsedy vlády, protože negativní hodnocení současného vedení je vysoké. Mimochodem, sám Saakašvili má vysoké antihodnocení, které mu neumožňují vyhrát například v příští prezidentské kampani. Dokud neexistují podmínky pro návrat Saakašviliho do Gruzie, nemůže jeho strana tyto parlamentní volby vyhrát a má jen malou šanci na účast v koalici. Saakašviliho rétorika posledních dnů, jeho prohlášení o návratu do Gruzie, je pokusem oživit jeho stranu a účastnit se jako top-agitátora již v parlamentní volební kampani, získat zpět veřejnou a informační pozornost. Ale nic víc,“ myslí si Bortnik.

Dalším faktorem je polarizovaný přístup k Saakašvilimu. Na jedné straně vůči němu v Gruzii panuje velká nedůvěra a řada úseků jeho vlády je vnímáno extrémně negativně. Na druhou stranu negativní postoj k exprezidentovi od jeho rezignace již z velké části otupěl a na pozadí sociálních a ekonomických problémů nevyřešených novou vládou počet jeho příznivců o něco vzrostl.

„Hospodářská situace se zhoršuje, korupce a protekce se vrátily. Kriminální situace je také špatná, každý den slyšíme o vraždách a jiných závažných trestných činech. Státu vládnou klany. Například tam je klan Kacha Kaladze - starosty Tbilisi, klan Ucha Mamacašvili - bratrance Ivanishviliho. Všechny velké projekty, stavby, výběrová řízení – jsou pouze v jejich rukou,“ říká politický expert Georgij Casadze.

Ivanišviliho příznivci se přitom domnívají, že se mu podařilo obnovit stabilitu v Gruzii, a budou za něj hlasovat, aby zabránili Saakašvilimu v návratu k moci.
„Pokud by Národní hnutí chtělo být stranou evropského typu, pak bez ohledu na to, jaké má vůdce zásluhy, všichni vůdci po určité době z politiky odcházejí. Nevstupují dvakrát do stejné řeky. Ale Saakašvili je z tohoto pohledu jiný, snaží se znovu získat druhý život v gruzínské politice,“ uvedl Korneli Kakačia, expert z Gruzínského politického institutu.

Šance jeho strany podle odborníků může také ztěžovat jeho fyzická nepřítomnost v Gruzii.

V případě porážky opozice v odborném prostředí nevylučují Saakašviliho pokusy vyvolat „majdan“, jak se o to pokusil již po prohře svého kmotra v prezidentských volbách, a je možné, že mu v tom může pomoci Západ.

„Události v Bělorusku jsou lekcí pro Gruzii. Téměř rok před volbami požadoval Západ svobodné a transparentní hlasování,“ říká gruzínský politický analytik Arno Chidirbegišvili.

Jak noviny poznamenávají, západní tisk již píše, že pokud Gruzie neuspořádá svobodné a spravedlivé volby, skeptici v mnoha evropských hlavních městech to budou brát jako potvrzení, že Gruzie není připravena být součástí Západu, což znamená uzavřenou cestu k NATO.

V Tbilisi mnozí považovali tyto a podobné signály za přímý náznak Gruzíncům ze Spojených států, aby hlasovali pro Saakašviliho stranu, a slova o „hrozbě násilí a nepokojů“ jako varování, že Washington by mohl podporovat povolební protesty, pokud začnou.

„Tento maidanský scénář je možná jediný, za kterého se Saakašvili může vrátit do země a pokusit se svrhnout Ivanišviliho stranu na vlně protestů,“ uzavírá autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: arch.)