Svátek má: Olga

Zprávy

Velikost textu:

NATO s křížkem po funuse v Sýrii, aneb jak se aliance probudila

NATO s křížkem po funuse v Sýrii, aneb jak se aliance probudila

NATO bude sice diskutovat o vytvoření mezinárodní bezpečnostní zóny v Sýrii, ale aliance nevytváří program, ale snaží se jen reagovat na akce Spojených států, Turecka, Ruska a dalších zemí.

Ruská armáda se přesouvá do severní Sýrie
25. října 2019 - 04:20

NATO se snaží „naskočit do vlaku“ ruské iniciativy v Sýrii, poukazují ruští politologové. Ovšem dodávají, že aleince si chce v podstatě „zachovat tvář“, protože s ní nikdo nic neprojednával, a to ani jejich hlavní spojenci – Spojené státy.

NATO bude diskutovat o vytvoření mezinárodní bezpečnostní zóny v Sýrii. Tím se zabývají i ruská média a politologové. Například zástupce ředitele Národního institutu pro rozvoj moderní ideologie Igor Šatrov, tato myšlenka je nejen zbytečná, ale dokonce nebezpečná.

Jedním z hlavních témat nadcházejících rozhovorů ministrů obrany NATO bude situace v severovýchodní Sýrii. Schůze se budou konat ve čtvrtek a pátek v Bruselu.

Předtím generální tajemník aliance Jens Stoltenberg řekl novinářům, že se od ministrů očekává, že se budou zabývat myšlenky německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerovévytvořit mezinárodní bezpečnostní zónu v Sýrii na hranici s Tureckem.

Podle německé ministryně situace v Sýrii negativně ovlivňuje evropské zájmy, pokud jde o bezpečnost. Domnívá se, že akce Evropy jsou doposud příliš pasivní, „impulz a politická iniciativa Německa dávají smysl.“ „Očekávám, že ministři obrany budou sdílet její návrhy se všemi spojenci, budeme o tom diskutovat na zasedání," řekl generální tajemník novinářům.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin k tomu uvedl, že Moskva nevidí potřebu vytvoření bezpečnostní zóny v severovýchodní Sýrii pod mezinárodní kontrolou.


„Inu, NATO ale nemá na výběr - bezpečnostní zóna bude projednána, aby „neztratilo tvář“,“  konstatoval ředitel Cebtra strategické komunikace Dmitri Abzalov.

„Podle názoru (amerického prezidenta Donalda) Trumpa to on se dohodl s Tureckem, ne s Ruskem. Totéž se nyní stane s NATO – musí snažit „vyvlastnit“ výsledky vyjednávacího procesu Moskva-Ankara. Formálně vojenské operace (v Sýrii) provádí nejen Washington, na území jsou také zástupci Evropy, ale ve skutečnosti se Američané nedohadovali s evropskými partnery o odchodu jejich kontingentu, nikdo se jich na nic neptal, stejně jako nikdo se jich neptal na uzavření dohody mezi Tureckem a Moskvou,“ poukázal politolog.

Uvedl, že je zvláště zábavné, že jedna ze zemí NATO napadne Sýrii - mluvíme o Turecku. Bylo pro ni (alianci) velmi zajímavé zjistit, že se nejen americké, ale i turecké vedení věnují svým plánům bez jejich vědomí, poznamenal ironicky Abzalov.

Podle něj nyní musí aliance sledovat situaci, která se vyvinula bez její účasti.

„Je to jen pokus reagovat na události, ke kterým dochází bez účasti evropských partnerů. Aliance se snaží dodržovat společnou agendu, aniž by ji formovala, a zároveň se stává rukojmím - pod závazkem bojovat proti IS přišla koalice, pak Trump odešel, bez toho, že by kohokoliv varoval a nyní musí NATO v této otázce také něco formulovat,“ poukázal Abzalov.

Ruský a turecký prezident Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan podepsali v úterý po šesti hodinách vyjednávání memorandum o 10 bodech. Zejména se v něm uvádí, že od 23. října 2019 od 12:00 budou na syrské straně syrsko-turecké hranice před tureckou operací „Zdroj míru“ rozmístěny jednotky ruské vojenské policie a syrské pohraniční služby. Usnadní stažení kurdských jednotek a jejich zbraní 30 kilometrů od syrsko-turecké hranice,což by mělo být dokončeno do 150 hodin.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)