Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Namísto Grónska našel Frankfurter Allgemeine pro Trumpa Sicílii!

Namísto Grónska našel Frankfurter Allgemeine pro Trumpa Sicílii!

Pokud americký prezident nezíská Grónsko, měl by místo toho získat Sicílii, protože pro Spojené státy a Itálii to bude „oboustranná výhra“ („win-win“), píše Frankfurter Allgemeine.

"Udělejte Sicílii opět velkou!"
19. srpna 2019 - 11:06

A opravdu, a ne bez ironie, vyzývá Tobias Piller, autor článku, Donalda Trumpa: „Udělejte Sicílie opět velkou!“

Podle novináře Frankfurtera Allgemeina by nemohli sicilští takový návrh od Trumpa odmítnout.

„Koneckonců, po druhé světové válce na ostrově vzniklo separatistické hnutí, které bojovalo za připojení ke Spojeným státům. V jeho čele stál bandita Salvatore Giuliano a pod jeho vedením se někteří Siciliané chtěli stát 49. státem,“ připomíná Tobias Piller.

Poté, co Washington „pomohl brexitu“, by se sám Donald Trump konečně „mohl opravdu usadit v Evropě rychlým odebráním druhého největšího ostrova od tvrdohlavých Evropanů“, poznamenává autor.

Kromě toho by pro Spojené státy, které dosud mají pouze jednu malou vojenskou základnu na Sicílii, bylo „prostě skvělé“, kdyby mohly „použít celý ostrov jako letadlovou loď“, dodává radostně německý novinář.


A pak, pokračuje Piller, by mohl Donald Trump prokázat „svému následovníkovi“ italskému ministrur vnitra Matteo Salvinimi, „výhody“ spojenectví se Spojenými státy.

„Zároveň by Salvini už nebyl v pokušení letět do Moskvy tak často a Trumpův nežádoucí soupeř v boji o vliv v Itálii Vladimir Putin by nějakou dobu vypadl ze hry," předpovídá autor.

Pokud to vše přispěje ke zvolení Salviniho coby předsedy vlády v Itálii, pod vedením vůdce Ligy, bude moci strana těžit mnoha způsoby, je přesvědčen novinář Frankfurter Allgemeine.

„Díky obrovské hromadě amerických peněz na nákup Sicílie by se italský zahraniční dluh podstatně snížil a Salvini by konečně měl peníze na nové volební dárky. Věčný boj o moc v Římě mezi představiteli severu a jihu by nakonec skončil vítězstvím severních regionů a Salvini by se zbavil oblasti, ve kterém drtivá většina hlasovala pro jeho odpůrce z Pěti hvězd a jen několik pro Ligu severu,“ vysvětluje Piller.

Navíc, když by si koupil Sicílii, mohl by Donald Trump vyřešit „evropský migrační problém“, sarkasticky poukazuje autor článku.

„Nakonec by Trump získal kontrolu nad ostrovem Lampedusa a byl by schopen Evropanům ukázat, jak přistupovat k řešení problému uprchlíků. Kromě toho by měl příležitost postavit 400 kilometrovou zeď podél sicilského jižního pobřeží od Marsaly po Pachino, aby bojoval s loděmi přepravujícími uprchlíky,“ píše Frankfurter Allgemeine.

A konečně, poté, co Spojené státy získají Sicílii, by „klesající americký průmysl“ měl nový trh, dodává hřejivý argument autor článku Tobias Piller.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)