Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Naftogaz hrozí, že přečerpá tranzitní plyn Evropanům do svých skladů!

Naftogaz hrozí, že přečerpá tranzitní plyn Evropanům do svých skladů!

Při neexistenci smlouvy o přepravě má ​​Ukrajina v úmyslu čerpat ruský plyn určený pro Evropany do svých skladovacích zařízení od nového roku. Napsal to na Facebooku výkonný ředitel „Naftogazu“ Jurij Vitrenko.

Ilustrační foto
26. listopadu 2019 - 12:06

Bez ohledu na důvody a spory, tato vyhrůžka ukazuje, jak je Ukrajina nestabilní zemí pro evropské spotřebitele ruského plynu přes její území.

Vitrenko upřesnil, že bez smlouvy budou suroviny považovány za náležející nedefinovanému majiteli a zůstanou v ukrajinských podzemních nádržích po celou dobu dokumentace.

Dříve šéf Naftogazu Andrej Kobolev uvedl, že tranzit ruského plynu, pokud bude pokračovat v roce 2020 bez podpisu dohody o podmínkách Kyjeva, bude považován za pašovaný.


Koncem roku končí platnost smluv o tranzitu a dodávkách paliva mezi Ruskem a Ukrajinou. Moskva, Kyjev a Evropská komise vedou trojstranné konzultace o pokračování dodávek, ale zatím k ničemu konkrétnímu nedospěly.

Na schůzce 27. října navrhli zástupci Ruska řešení balíčku problémů s plynem. Jednalo se zejména o zrušení všech nároků a soudních sporů. Vitrenko však odpověděl, že se uvažuje o různých schématech, ale nikoliv o vynulování těchto otázek.

Minulý týden ruský „Gazprom“ oficiálně navrhl společnosti „Naftogaz“ prodloužení stávající smlouvy nebo uzavření nové smlouvy na jeden rok. Předpokladem bylo opět odmítnutí vzájemných nároků u soudů. Tentokrát Vitrenko takovou možnost připustil a dodal, že dokument by měl být v souladu s ukrajinskými právními předpisy a evropskými pravidly.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)