Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Před obviněním z rasismu a sexismu neunikla ani jóga!

N-TV:  Před obviněním z rasismu a sexismu neunikla ani jóga!

Ani jóga nebyla ušetřena podezření z rasismu a sexismu: upozornil znechuceně německý novinář Thomas Schmoll ve svém článku pro N-TV s odkazem na text publikovaný v časopisu Der Spiegel.

Ilustrační foto
30. srpna 2020 - 07:20

V něm se tvrdilo, že moderní jógu lze považovat za kulturní přivlastnění. Schmoll také poznamenává, že se v textu uvádí, že jeden z nacistických zločinců Heinrich Himmler ospravedlnil své zločiny pomocí filozofie jógy. Kromě toho článek obviňuje jógu ze sexismu a uvádí, že tato technika pochází z patriarchální společnosti a symbolizuje ji pozice guru. Redaktor televize ale článek ohodnotil jako naprosté "idiotství".

„Nacismus, sexismus, kulturní přivlastnění: problematické stránky jógy“ - takto byl článek publikován v německém časopise Der Spiegel, vydaném v říjnu 2019, píše novinář Thomas Schmoll ve svém článku pro N-TV.

Jak Schmoll poznamenal, nyní se dostala zaměřovače jóga: je podezřelá z „kolonialisticko-rasistické praxe kulturního přivlastňování“. Podle autora, i když byl článek publikován v říjnu 2019, jeho „idiotství“ se tím nezmenšilo.


Z článku se ukazuje, jak Schmoll uvádí, že jógu lze považovat za kulturní přivlastnění, protože Britové si ji v 19. století vypůjčili, protože ji chápali výhradně jako soubor fitness cvičení, a právě tento koncept jógy uvízl v Evropě ve 20. století. Kromě toho článek uvádí, že jeden ze spolupachatelů prominentních osobností nacistického Německa, Heinrich Himmler, četl starověké indické náboženské a filozofické pojednání Bhagavadgitu a z tohoto textu o jógě poznání interpretoval potřebu zabíjet s pocitem vnitřního míru, čímž ospravedlnil své zločiny.

Jak autor napsal, článek o tom, jak nacistický zločin ospravedlnil svá zvěrstva pomocí indické filosofie, je jistě zajímavý, ale není z toho čím poučit. Přičemž článek také obvinil jógu z sexismu, přičemž poznamenal, že jóga pochází z patriarchální společnosti, a navíc pozice guru v józe ukazuje patriarchální hierarchii. Článek také citoval jednoho učitele jógy, který uvedl, že mnozí měli falešný obraz guru jako starého, bílého muže s vousy.

„Už jsem se stal starým, bílým mužem s vousy. Zbývá už jen stát se guru,“ dodal ironicky Schmoll.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)