Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Nárůst násilí zvýší Trumpovy šance zůstat v Bílém domě

N-TV: Nárůst násilí zvýší Trumpovy šance zůstat v Bílém domě

Hospodářský pokles způsobený pandemií, stejně jako protesty proti rasismu, nemusí Donalda Trumpa zasáhnout tak tvrdě, jak se na první pohled zdá, uvedla německá televize N-TV.

Donald Trump, prezident USA
5. června 2020 - 10:10

Materiál uvádí, že pokud pogromy a rabování v amerických městech převáží nad pokojnými protesty, tak se Trumpova strategie potlačení silou vyplatí. Pokud jde o ekonomiku, ekonom Jason Furman věří, že po prudkém poklesu způsobeném pandemií bude následovat okamžité zotavení.

Na pozadí pandemie koronavirů, protestů proti rasismu, hospodářské krizi, karanténě a Národní gardě v ulicích amerických měst, se nyní obnovují primárky v 8 státech USA, píše N-TV.

Podle publikace je současná volební kampaň ve Spojených státech nejpodivnější v historii. A ne proto, že vítězové primárek jsou již známí: zvláštní je, že tato volební kampaň není hlavním tématem dne, ale zároveň řeší vše, v neposlední řadě otázku, jak se nejbohatší a nejmocnější země ve světě vypořádá s protesty a pandemií.


Chtějí voliči prezidenta, který má empatii a sdílí obavy a obavy černochů? Podle N-TV je empatie silným bodem Joe Bidena a zase téměř chybí u Donalda Trumpa, který trvá na potlačení protestů násilím. Publikace zároveň poznamenává, že pokud pogromy a rabování v amerických městech budou pokračovat a převládnou nad pokojnými demonstracemi, může fungovat Trumpova strategie: vyděšení občané budou hledat ochranu v prezidentových slibech, zavést pořádek.
 
Pokud jde o důsledky pandemie na šance Trumpa, demokraté v první řadě věnují pozornost počtu nezaměstnaných, která již dosáhla 40 milionů lidí. Tudíž Trumpová trumfová karta, která spočívala v nízké míře nezaměstnanosti, byla vynulována, poukazuje článek. Podle ekonoma Jasona Furmana však hospodářská krize nemusí tolik otřást pozicí stávajícího prezidenta, protože po prudkém propadu bude pravděpodobně ihned následovat zotavení. Podle Furmana je nakonec možné, že se Trump bude moci za měsíc chlubit vytvořením rekordního počtu pracovních míst za měsíc.

N-TV dochází k závěru, že pokud voliči rozděluje stav věcí v určitém okamžiku a obecný trend, pak si zpravidla volí stávajícího prezidenta. Mezi příklady patří zvolení Ronalda Reagana v roce 1984 a Baracka Obamy v roce 2012, ke čemuž došlo navzdory zvýšené nezaměstnanosti. Trump však není ani Reagan, ani Obama, dodává

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)