Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Money.pl: Polský byznys se bojí „majdanu“ v Bělorusku jako Lukašenko

Money.pl: Polský byznys se bojí „majdanu“ v Bělorusku jako Lukašenko

„Majdanu" v Bělorusku se bojí nejen prezident země Alexander Lukašenko, ale také polští podnikatelé, kteří již v roce 2014 museli opustit ukrajinský trh, uvádí Money.pl.

Alexander Lukašenko, běloruský prezident
3. září 2020 - 10:16

Již dnes jim běloruské celní orgány ztěžují podnikání. Na svého běloruského souseda se však i oni nadále dívají prostřednictvím mýtů a stereotypů, místo aby to považovali za „ekonomickou bránu“ na východ.

Selektivní kontrola a politické hrozby bez jakýchkoli právních důsledků - to je současné podnikatelské prostředí v Bělorusku. Polské společnosti v Bělorusku zatajily dech, stovky polských podnikatelů napjatě očekávaly vývoj. A ačkoli se bojí opakování „majdanu“, kufry dosud nezabalily, píše polská novinářka Katarzyna Bartmanová na portálu Money.

Minulý týden v sobotu byly kvůli kontrole zadrženy dva polské kamiony směřující do Gruzie na hraničním přechodu mezi Polskem a Běloruskem. O týden později majitel společnosti obdržel informaci, že si může vyzvednout auta po zaplacení částky 2 000 eur na správní výdaje. „Cestujeme na východ přes Bělorusko již několik let a nic takového se nám předtím nestalo. Ani nevysvětlili důvod,“ řekl portálu Wojciech Pawluczuk z Leksmaru. „Vyjednávání pokračovalo tři hodiny, aby bylo možné doprovodit auta k hranici, ale nakonec se toho nápadu vzdali a naši řidiči odjeli sami," dodává.

Na otázku, zda by bylo jednodušší a rychlejší dát úplatek, Pawluczuk s úsměvem vysvětluje: „Bělorusko je civilizovaná země. Celníci jsou vybaveni kamerami. Na takový krok se neodváží ani jeden celník“.

Podle Radoslawa Żuka, daňového experta pro společnost, která v současné době slouží deseti polským společnostem v Bělorusku, může být obtěžování častějšími kontrolami součástí psychologické války, po níž pravděpodobně nebudou následovat žádné formální kroky. „Zatím jen sledujeme tlak a pokyny proti úředníkům, v předpisech, které by Polákům ztěžovaly podnikání v Bělorusku, nedošlo k žádným změnám. Žádný z našich klientů se tohoto trhu zatím nevzdal,“ vysvětluje Żuk.

Navzdory skutečnosti, že prezident země Alexander Lukašenko hrozí Polsku i Litvě ekonomickými sankcemi, včetně embarga na zboží a komplikací tranzitních pohybů přes území Běloruska, Żuk věří, že vše skončí pouze verbálními hrozbami.


„Bělorusko dobře využívá ekonomické embargo uvalené na Rusko a vydělává na něm slušné peníze. Bělorusové dokázali nahradit štítky téměř na veškerém zboží, které tam vstupovalo. Dokonce jsem viděl pěstovat krevety v Bělorusku,“ říká Żuk už bez úsměvu.

Podle polského experta je nejhorším scénářem pro Bělorusko opakování ukrajinského „majdanu“ a ruské intervence. Pak bude v celé zemi vládnout chaos. „Po Majdanu všichni naši polští klienti opustili Ukrajinu. Musel jsem zavřít kancelář. Těm, kteří zaváhali, byla nabídnuta možnost společnost prodat. Jednalo se o takzvané nabídky, které jednoduše nelze odmítnout,“ vysvětluje zdroj Money.

Připouští, že jeho klienti z nábytkářského a potravinářského průmyslu působící v Bělorusku se tohoto scénáře bojí nejvíce. Navzdory skutečnosti, že s touto zemí je třeba zacházet především jako s branou na východ, v myslích polských podnikatelů stále převládá mnoho stereotypů a mýtů o Bělorusku.

Podobný názor má i nově jmenovaný honorární konzul Běloruska v Polsku Jan Šinaka. Před několika týdny, na slavnostním zahájení ve Varšavě, podnikatel připomněl, že Bělorusko není jen sousedem Polska, ale také silným trhem, který otevírá mnoho příležitostí v asijském směru. Otevřením podnikání v Bělorusku získávají polské společnosti přístup na trh s půl miliardou spotřebitelů, protože Bělorusko je spojeno s Ruskem, Kazachstánem, Arménií a Kyrgyzstánem, vysvětluje polská novinářka.

Velvyslanec Běloruska v Polsku Vladimír Čušev zase připomněl, že obchodní obrat mezi oběma zeměmi dosáhl 2,3 miliardy dolarů. Velvyslanec rovněž vysoce ocenil kvalitu polského zboží a služeb a nezapomněl zmínit dobrou pověst polských společností v Bělorusku. Polsko vyváží do Běloruska hlavně potravinářské výrobky: mléčné výrobky, rajčata a jablka. Polská kosmetika, léky, hygienické výrobky a domácí spotřebiče jsou také velmi oblíbené. Polsko také přispívá k rozvoji běloruského průmyslu - dodává polymery, plasty, kovové konstrukce, díly pro elektronická zařízení a zabývá se stavebnictvím. Polským textilním společnostem se v Bělorusku daří také.

„Je třeba si uvědomit, že Bělorusové nejsou heterogenní národ. Východní část je silně ovlivněna Ruskem,“ říká konzultant Witold Ceresko. Zároveň zdůrazňuje, že mnoho lidí v západní části Běloruska má polské kořeny. „I v úřadech Grodna jsou lidé s polskými kořeny, kteří to otevřeně přiznávají. Sympatie s Poláky v této části Běloruska jsou velké a nelze pochybovat o jakékoli diskriminaci našich společností,“ shrnuje v rozhovoru pro portál Money.pl.

(kou, prvnizpravy.cz, money.pl, foto: arch.)