Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

MMF obvinili z vývozu peněz z Ukrajiny!

MMF obvinili z vývozu peněz z Ukrajiny!

Mezinárodní měnový fond (MMF) poskytuje půjčky Kyjevě, aby zahraniční společnosti vyvezly peníze z Ukrajiny, uvedl ukrajinský politolog Taras Zagorodnij.

Ilustrační foto
13. ledna 2019 - 06:20

„V průběhu krize poskytuje (MMF) peníze, aby zahraniční společnosti mohly snadno vyvážet peníze ... A za druhé, aby nedej Bůh, naše země nepřestávala kupovat dovážené zboží, abychom vždy živili jinou ekonomiku," citovalo odborníka vydání Regnum.

Zagorodnij poznamenal, že ukrajinskou ekonomiku zachraňuje růst vývozu surovin a měnových transferů občanů pracujících v zahraničí.

„Každý rok roste náš vývoz o 10-15%. Jsou to suroviny, je to špatné, ale hotovost jde do země. Také naši zemi zachraňují zahraniční pracovníci, kteří jsou největšími investory naší ekonomiky. V roce 2018 oficiálně poslali ze zahraničí 12 miliard dolarů," zdůraznil.


Politický analytik dodal, že podle různých odhadů má obyvatelstvo na Ukrajině v rukách 10 až 20 miliard dolarů a tyto prostředky nejsou do ekonomiky zapojeny.

Od roku 2015 poskytl MMF finanční pomoc Ukrajině výměnou za změny v zemi. Dne 19. října 2018 dohodl MMF s ukrajinskými orgány nové podmínky pro zahájení nové dohody „stand-by“ (SBA) na dobu 14 měsíců. Předpokládá se, že Kyjev dostane od věřitelů asi 3,9 miliardy dolarů.

Dne 21. prosince obdržela Ukrajina první tranši nového systému ve výši 1,4 miliardy dolarů. Díky tomuto potvrzení, jak je uvedeno ukrajinskou Národní bankou, se zahraniční rezervy země zvýšily na 20,1 miliardy dolarů, čímž dosáhly čísla za leden roku 2014.

(kou, prvnizpravy.cz, regnum.ru, foto: arch.)