Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová: Sankce USA proti Nord Stream 2 jsou nezákonné!

Merkelová: Sankce USA proti Nord Stream 2 jsou nezákonné!

Americké extrateritoriální sankce proti Nord Stream 2 jsou nezákonné, zdůraznila německá kancléřka Angela Merkelová.

Angela Merkelová, německá kancléřka
3. září 2020 - 11:06

Potvrdila záměr německých orgánů pokračovat v dokončování výstavby plynovodu. "Je nutné vyvinout veškeré možné úsilí na podporu ekonomiky," zdůraznila vůdkyně Německa.

Německá kancléřka Angela Merkelová potvrdila záměr Berlína v úsilí pokračovat a dokončit stavbu plynovodu Nord Stream 2, uvádí Der Spiegel. Uvedla to během návštěvy německého města Stralsund v Meklenbursku-Předním Pomořansku, které je také jejím volebním obvodem.


Hlava Spolkové republiky Německo komentovala nedávné hrozby amerických senátorů vůči vůdcům a akcionářům přístavu Sassnitz, který hraje důležitou roli při realizaci projektu: „Věříme, že tyto extrateritoriální sankce, tj. sankce, které přesahují hranice Spojených států, jsou nezákonné.“

Byla to první návštěva Merkelové v Meklenbursku-Předním Pomořansku od začátku koronavirové pandemie. Setkala se s vedoucími nemocnic, pečovatelských domů, škol a učiteli. Pro ekonomiku této země hraje „Nord Stream - 2“ důležitou roli, konstatuje časopis. „Je nutné vyvinout veškeré možné úsilí na podporu ekonomiky," zdůraznila kancléřka.

Postoj německé vlády se k projektu plynovodu Nord Stream 2 postupem času měnil. Zpočátku se kabinet Merkelové tvářil neutrálně a následně požadoval jako podmínku prodloužení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Poté, co se Rusko a Ukrajina dohodly na dalším tranzitu, se Merkelová postavila za dostavbu Nord Stream 2.  Postoj USA následně označila za "nepochopitelný" a při zesilujících hrozbách sankcemi Spojených států a pod tlakem rozčílených německých podnikatelů a politiků, kteří hovoří o narušení "suverenity" Německa a Evropy, se rovněž tvrdě ohrazuje a trvá na dostavbě plynovodu.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)