Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

MDR: Maďarské město s netrpělivostí čeká na ruskou „invazi"!

MDR: Maďarské město s netrpělivostí čeká na ruskou „invazi"!

Maďarské město Pakš se těší na změny, ke kterým dojde s rozšířením místní jaderné elektrárny, informuje německá televize MDR. A očividně ho nějaká geopolitika nezajímá.

Maďarské město Pakš
8. března 2018 - 11:04

Společný projekt s Ruskem totiž poskytne nové pracovní místa, zisk pro místní firmy a přispěje ke zlepšení města. Starosta města je přesvědčen, že Pakš čeká na „zlatou budoucnost".

Rusko poskytne Maďarsku několikamiliardovou půjčku na rozšíření jaderné elektrárny v Pakši, napsal MDR. Místní primátor Petér Szabó označil tento projekt za „investici století", která slibuje jeho městu „zlatou budoucnost".

První reaktory byly postaveny v sovětských letech, připomněla publikace. A dosud zůstává JE nejdůležitějším zaměstnavatelem v regionu. A expanze, kterou maďarský premiér Victor Orbán odsouhlasil, vytvoří nová pracovní místa. Různé společnosti se budou podílet na realizaci projektu v zemi i v zahraničí, informuje MDR. Přivedou své zaměstnance do Pakše, kteří se mohou potenciálně stát novými obyvateli města a tedy i daňovými poplatníky. Nyní probíhají opravy a výstavba nových komunikací, stejně jako bydlení.
 
Navíc z Ruska přijdou tisíce hostujících pracovníků, kteří budou potřebovat také místo k pobytu. Na vrcholu práce může jejich počet přesáhnout 8 000. Což je velké množství pro město s populací 20 tisíc lidí. Většina místních obyvatel je ale optimistická ohledně změny a jsou spokojeni s ruskou "invazí". Nové čtvrti ve městě budou mít sportovní a rehabilitační centra, stejně jako bazén, pokračuje publikace. Je zřejmé, že to zlepší životní úroveň původních obyvatel. Szabó je přesvědčen, že malá Pakš se nakonec stane „prosperujícím městem střední velikosti".

Pro Budapešť je návštěva Vladimira Putina zásadní
 
Samozřejmě, že ve městě jsou lidé, které rozšiření jaderné elektrárny znepokojuje, připustil starosta. Místní policie předpovídá zvýšení kriminality. Proto budou síly k prosazování práva ve městě zvýšeny. Policie se také učí rusky. „Pokud se vyskytnou problémy, tak se s nimi vyrovnáme - jako při výstavbě prvních čtyř reaktorových bloků," je přesvědčen Szabó.
 
V Pakši nenajdete lidi, kteří kritizují jadernou energii nebo dohodu s Ruskem, ale ti jsou na jiných místech. Politici z maďarské frakce zelených varují, že „Pakš-2" posiluje závislost na Rusku. Rovněž považují za nebezpečné, že na pozadí zvýšené kyberaktivity ruských tajných služeb  na zařízení na jaderných elektrárnách budou instalovat software z Ruska. Někteří politici se domnívají, že rozšíření elektrárny zpomalí rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Kromě toho v blízké budoucnosti nebude Maďarsko příliš potřebovat dodatečnou elektřinu, tak proč spěchat, nerozumí zelení.
 
V Bruselu panují pochybnosti i po tom, že Maďarsko bez výběrového řízení dalo zakázku na rozšíření jaderné elektrárny o ruský státní společnosti Rosatom. Nejdříve Evropská komise obvinila Budapešť z porušování smluv, ale pak dohodu s Ruskem umožnila.

 
Projekt „Pakš-2“ rovněž slibuje „vynikající vyhlídky" pro maďarské firmy, které by mohly být zapojeny do jeho realizace. Jeden z podnikatelů, který se zabývá dopravou a zpracováním oceli v Maďarsku, uvedl: „Myslím, že staré politické problémy by měly zůstat v minulosti. Nyní hledáme společnou budoucnost a společný vývoj, užitečný pro Maďarsko a Rusko." Mnoho lidí v zemi  argumentuje stejným způsobem, uvedla MDR. Podle výsledků průzkumu většina Maďarů podporuje hospodářskou spolupráci s Moskvou, pokud je prospěšná pro obě strany. Současně však většina nesouhlasí s politickým sblížením s hlavou Kremlu Vladimírem Putinem a jeho obrovskou říší, zdůraznil německý MDR.

(kou, prvnizpravy.cz, mdr.de, foto: arch.)