Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Maďarský zátaras sbližování Ukrajiny s NATO!

Maďarský zátaras sbližování Ukrajiny s NATO!

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó prohlásil, že Budapešť nebude podporovat sbližování Ukrajiny s NATO, dokud se situace s národnostními menšinami v této zemi nezlepší.

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí
12. července 2018 - 11:05

Uvádí se to na internetových stránkách maďarského ministerstva zahraničních věcí.

Podle slov Szijjártó, země která tvrdí, že má evropské a euroatlantické aspirace, si nemůže dovolit šíření ultranárodních myšlenek namířených proti národnostním menšinám.

„Maďarsko jasně uvedlo, že v žádném případě nemůže podpořit sbližování Ukrajiny (s NATO) Dokud se situace v této oblasti nezlepší," zdůraznil Szijjártó.

Rovněž poznamenal, že Budapešť bude i nadále hájit maďarskou menšinu, dokud ji Kyjev neposkytne právní záruky.

Dříve Szijjártó požádal Ukrajinu, aby „nechala Maďary na pokoji".


Ukrajinský prezident Petro Porošenko, který byl na summit NATO přizván, se snaží jednat s řadou členů aliance. Nicméně skutečnost, že Maďarsko blokuje i jednání komise NATO-Ukrajina, nebyla schopna jeho vláda překonat. Jazykové a vzdělávací zákony jsou samozřejmě a především zaměřeny na ruskou menšinu – a je typické, že Západ na porušování mezinárodních norem v tomto případě nereaguje. Pro oligarchicko-nacionalistickou vládu Kyjeva problém její samotné legitimity. Nicméně se s tím „veze“ jak maďarská, tak i polská a rumunská menšina. A tomu se už západní země nemohou vyhnout.

Samotné přijetí Ukrajiny za člena vojenského bloku je jinou otázku. NATO a EU využívají Ukrajinu jako „klacek“ nátlaku na Moskvu, ale na druhé straně ambice Kyjeva chladí jeho údajnou nepřipraveností. Hraje se zde geopolitická šaráda Západu, v níž je Ukrajina využívána jen jako prostředek.

(kou, prvnizpravy.cz, kormany.hu, foto: arch.)