Svátek má: Soňa

Zprávy

Velikost textu:

Maas požadoval svět bez jaderných zbraní, ale amerických se nezbaví!

Maas požadoval svět bez jaderných zbraní, ale amerických se nezbaví!

„Jaderný řád a globální bezpečnost se blíží ke konci," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Je znepokojen osudem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, která by mohla být „ve velkém nebezpečí“.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
27. února 2020 - 04:20

Vedoucí ministerstva zahraničí požaduje, aby bylo vynaloženo veškeré úsilí, aby se během konfrontace zabránilo návratu po zuby ozbrojených bloků. Na druhé straně se však nehodlá zbavit jaderných zbraní v rámci NATO.

Ve vile Borzig v Berlíně se německý ministr zahraničí Heiko Maas setkal se svými kolegy z dalších 15 zemí, aby projednali Smlouvu o nešíření jaderných zbraní a její „vágní budoucnost“, píše generál Anzeiger. Společně chtějí dát impuls procesu jaderného odzbrojení.

16 států zahrnutých do tzv. Stockholmské iniciativy se znepokojením sleduje konfrontaci mezi Spojenými státy a Ruskem po zrušení Smlouvy o  likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Ministry zahraničních věcí také znepokojuje otázka prodloužení START III.


„Svět je na křižovatce," říká Maas. „Jaderný řád a globální bezpečnost se blíží ke konci." Podle něj bude „Smlouva o nešíření jaderných zbraní ve velkém nebezpečí, pokud do ní přestaneme investovat politický kapitál”. 

Ve středu odjel německý ministr zahraničí do New Yorku, aby překonal stagnaci v procesu jaderného odzbrojení. Faktem je, že v dubnu se bude konat příští konference, jejímž cílem bude přezkoumávat fungování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, která je v současné době podepsána 190 státy.

 

Ale k zajištění globální bezpečnosti musí být do procesu zapojeny jaderné mocnosti, zdůrazňuje Maas. Kromě toho ani jeden ze států, které oficiálně vlastní zbraně hromadného ničení, se neúčastní Stockholmské iniciativy. Hlavní věcí, které je třeba se vyhnout, je návrat ke konfrontaci po zuby ozbrojených obloků.

Vedoucí ministerstva zahraničí nicméně zdůraznil, že Německo se nevzdá jaderné účasti v NATO: „Jaderná účast je součástí německé bezpečnosti.“ 

(kou, prvnizpravy.cz, general-anzeiger-bonn.de, foto: arch.)