Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Lukašenko: Tvrzení, že Navalného otrávili bylo zfalšováno!

Lukašenko: Tvrzení, že Navalného otrávili bylo zfalšováno!

Běloruský vůdce Alexander Lukašenko řekl ruskému premiérovi Michailovi Mišustinovi o odposlechu rozhovoru mezi Varšavou a Berlínem, který vyvrací tvrzení o otravě Alexeje Navalného.

Alexej Navalnyj, ruský opozičník
3. září 2020 - 16:07

„Všiml jsem si, že když jsem sledoval ruské události, oni, Západ, měli nový trik - opět Novičok, opět otravu. Musím vám říci, že včera nebo před včerejškem ...před projevem Merkelové (kancléřky Spolkové republiky Německo, řekla, že mu, tedy Navalnému, chtěli zavřít ústa, my jsme zachytili rozhovor. Pochopili jsme, že Varšava mluví s Berlínem - dva předplatitelé jsou v kontaktu. Naše radioelektronická vojenská rozvědka to zachytila,“ řekl Lukašenko na setkání s Mišustinem v Minsku.

Slíbil, že dá ruské straně přepis tohoto „zajímavého rozhovoru, který jasně naznačuje, že jde o zfalšování“.

„Nedošlo k otravě Navalného. Skupina odborníků, jak to chápu, připravila pro Merkelovou, její správu, fakta a možná i prohlášení, která učinila. Učinili to proto, aby „odradili Putina od zvědavosti vůči záležitosti Běloruska,“ řekl prezident Běloruska.


Dodal, že nahrávku pošle do Moskvy, „aby zjistili, kdo ji potřebuje“.

Slova běloruského vůdce komentoval tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Lukašenka to právě oznámil. Řekl, že materiál bude předán FSB. Žádné další informace zatím nejsou," řekl agentuře RIA Novosti.

Polské ministerstvo zahraničí zprávu nekomentovalo.

Den předtím německá vláda oznámila, že podle výsledků toxikologického vyšetření provedeného v laboratoři Bundeswehru byl Rus otráven nervovou látkou ze skupiny „Novičok“. Berlín dodal, že čekají na připomínky Ruska a povolil zavedení nových sankcí.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)