Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

L'Express: Vědci nezjistili vliv „ruských trolů“ na mysl Američanů!

L'Express: Vědci nezjistili vliv „ruských trolů“ na mysl Američanů!

Vědci na americké Duke University nenalezli známky toho, že by „ruští trollové“ měli během volební kampaně v roce 2016 významný vliv na americké voliče, píše L'Express.

Ilustrační foto
27. listopadu 2019 - 11:06

Zpráva francouzského listu jen poněkud "vědečtěji" potvrzuje výhrady kritiků šílené propagandistické kampaně o obrovském "ruském vlivu" na volby roku 2016, a že "zařídil" zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA,  která by z Američanů, pokud by to byla pravda, dělala naprosto nesvéprávné idioty.

Jak uvedlu autoři studie, takové slabé výsledky jsou vysvětleny nedostatečným pokrytím „trolů“, jakož i skutečností, že komunikovalu hlavně s občany zakořeněnými v jejich tvrdých úsudcích.

Ruské vměšování prostřednictvím sociálních sítí do voleb v různých zemích, včetně referenda o brexitu a americké prezidentské kampaně v roce 2016, bylo předmětem mnoha politických a právních vyšetřování, píše L'Express. „Vlny digitální propagandy, cílené šikany nebo vyplnění internetového prostoru nenávistnými zprávami nadále podněcují obavy, pochyby, fámy a jiné fantazie," poznamenává časopis. Nicméně, zda tyto techniky skutečně přispívají ke zhoršení polarizace komunity uživatelů internetu a ovlivňují jejich politickou volbu, si klade otázku publikace.

Přestože někteří vědci již učinili určité závěry týkající se strategie použité v těchto rozsáhlých operacích, jejich skutečný dopad na chování a názor jednotlivců byl jen stěží měřitelný, uvádí článek. V tomto ohledu odborníci z americké Duke University analyzovali interakci „ruských trolů“ na Twitteru s 1239 Američany - příznivci demokratů nebo republikánů v roce 2017 a dospěli k závěrům, které by mohly překvapit.

Jak uvedl v rozhovoru s časopisem ředitel polarizační laboratoře Duke University a autor studie, Christopher Bail, pomocí algoritmu nazvaného Bayesovský regresní strom, vědci dokázali změřit účinek trolů na americké uživatele internetu. V důsledku toho dospěli vědci k závěru, že vliv ruských trolů byl prakticky nulový.

 
Podle nich je částečně slabý dopad „ruské propagandy“ na Twitteru způsoben skutečností, že zprávy trollu nejsou pro mnohé viditelné, navzdory jejich „bouřlivé činnosti“. Existuje však další vysvětlení. Spočívá v tom, že „ruští agenti“ komunikovali z velké části s jednotlivci, kteří již byli zakořeněni ve svých tvrdých soudech - je obtížnější ovlivnit takové lidi než ty, kteří se dosud nerozhodli nebo nemají jasné politické preference. „Protože tito lidé jsou již „extremističtí“, nemají sklon se měnit,“ vysvětluje autor studie.
 
Naopak, jak časopis připomíná, byla strategie britské Cambridge Analytica, která byla obviněná ze snahy manipulovat s americkými a britskými uživateli internetu přes Facebook, byla přesně zaměřena na ovlivňování nerozhodnutých voličů, aby je přesvědčila, aby hlasovali pro Donalda Trumpa nebo brexit.

Současně, ačkoli autoři studie uznávají omezení svých závěrů - zejména neschopnost určit míru vlivu „ruských trolů“ na výsledek amerických voleb v roce 2016 - podle jejich mínění, výsledky znovu potvrzují obtížnost ovlivňování politických názorů občanů.
 
„Přestože naše studie byla omezená na vzorek a časové období - 2017, rok po volbách v roce 2016, nemělo by to snížit naše obavy z kampaní na sociálních médiích prováděných zahraničními mocnostmi," dodali nicméně vědci, vyzývající k analýze vlivu trolů na jednotlivé uživatele a zejména na významné politické osobnosti a kandidáty.

(kou, prvnizpravy.cz, lexpress.fr, foto: arch.)