Svátek má: Klement

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Macron se chce zbavit reputace Bonaparteho!

Le Monde: Macron se chce zbavit reputace Bonaparteho!

Pro mnohé nalevo se francouzský prezident Emmanuel Macron stal ztělesněním „Bonaparteho moci jednoho muže“ - vůdce, který příliš neposlouchá parlament a veřejnost a většinou si dělá, co chce.

Ilustrační foto
17. září 2020 - 11:04

Podle publicistky Le Mondu Françoise Fressozové se Macron před regionálními a prezidentskými volbami již začal zbavovat takové reputace, aby nevystrašil levici a posílil svůj parlamentní blok.

Hlavní obvinění vůči prezidentovi a zakladateli strany Vpřed, republika!“ Emmanuela Macrona se týká toho,  jak vůdce země uplatňuje své pravomoci, píše publicistka Le Monde Françoise Fressozová. Bývalý francouzský premiér a socialista Lionel Jospin ve své knize „Un temps troublé“ („Neklidné období“) popisuje Macrona jako prezidenta „bez politické zátěže“, který ignoroval parlament, vystrašil „sociální partnery“, pracující a podnikatele, vytvořil vznik „opozice" mezi regionálními poslanci a jeho činy vyvolaly lidový hněv, který vyústil v hnutí „žlutých vest".

Tato představa „moci jednoho člověka, jako u Bonaparta“ (Francouzi také vnímají Bonaparta ve zkratce revolucionář - reakcionář - pozn. red.), kromě toho, že slouží jako skutečný „hororový příběh“ pro levici, také potvrzuje myšlenku, že „makronismus“ je pouze „sekundárním fenoménem“, „přechodným obdobím“ v historii. Jednalo se o prezidentství Valerie Giscard d'Estaingna v letech 1974 až 1981, které se nepodařilo „dosáhnout konce“ vymezení mezi levicí a pravicí.

Macron v posledních měsících udělal hodně ve snaze „rozbít“ vlastní obraz, který blokuje vstup levičáků do prezidentského hnutí, poznamenává Fressozová. Především prezident nahradil předsedu vlády, aby vytvořil méně rigidní obraz vlády, která byla do té doby proslulá tím, že nebyla s nikým příliš koordinována a ráda „řezat na pohled“.


Macron využil období pandemie, které usnadňuje a zrychluje přerozdělování působivých finančních prostředků, a obnovil tak dialog se „sociálními partnery“. Francouzský vůdce také navázal kontakt s regionálními poslanci, přičemž nezapomněl na udržení centralizované moci. Nyní je prezident zaneprázdněn nejtěžším úkolem - organizací parlamentní většiny.

Autorka článku připomíná, že v posledních komunálních volbách utrpěla Macronova strana „Vpřed, republika!“ drtivou porážku. Nezískala ani jedno velké město, a to jasně hovoří o problémech mladé politické formace: neschopnosti vyvinout program, udržet si vliv na spojence a uchytit se v terénu.

Další známkou „existenční krize“ Macronovy strany je nedávná ztráta parlamentní většiny. V určitém okamžiku poslanci „Vpřed, republika!“ pociťovali příliš velký tlak z jejich velkého počtu a příliš znatelného vlivu prezidenta a přemýšleli, za co vystupují, a takové nálady mohou jen stěží mít pozitivní dopad na voliče.

Také myšlenka sváru v prezidentském bloku je podporována aktivním lákáním poslanců, kteří opustili „republiku“ ve spojeneckou stranu „Demokratické hnutí“.

Proto nyní Macron a jeho tým vynakládají spoustu energie na reorganizaci svého bloku, až do hledání nového jména, což samo o sobě vyvolává mnoho kontroverzí. Malá hnutí blízká bloku tedy v naději, že jejich hlasy budou zohledněny a budou mít váhu, trvají na „koalici“. Současně chtějí být prezidentští stoupenci označováni za „federaci“ nebo „společný dům“, a pokračovat v Macronově linii spojování levice a pravice, která byla vyhlášena v původní kampani z roku 2017.

Podle Fressozové je zatím vytvoření velké centristické prezidentské strany v plenkách a je to obtížný proces, zejména před regionálními volbami v roce 2021 a prezidentskými volbami v roce 2022. V nadcházejících volbách do čela republiky se Macron ocitne v obtížné situaci: bude se muset postavit jako zástupce svého hnutí i jako prezident všech Francouzů - spoléhat se na stranu, ale příliš se s ní neztotožňovat. V roce 1988 se to podařilo Françoisovi Mitterrandovi, který ve volbách překonal Jacquese Chiraca.

„Pro Emmanuela Macrona výzvou v roce 2022 není ani tak reorganizace stávajících struktur, jako spíše obnovení dynamiky občanské společnosti, která vládla v roce 2016, kdy se zrodila strana „Vpřed, republika!". A záležitost je mnohem komplikovanější,“ uzavírá autorka.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)