Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro vysvětlil, proč Francouzi bez lítosti rozbíjí Paříž!

Le Figaro vysvětlil, proč Francouzi bez lítosti rozbíjí Paříž!

Paříž, ve které kdysi zástupci všech tříd francouzské společnosti mírumilovně koexistovali, se změnilo v město bohémů a imigrantů - jedno z nejdražších na světě a neobyvatelné pro obyčejné lidi.

Ilustrační foto
26. března 2019 - 10:15

Jak napsal francouzský novinář Éric Zemmour na stránkách Le Figaro, dnes město nemůže už být nazýváno francouzským. Proto ho dělnická třída, která byla z Paříže vyloučena, rozbíjí bez lítosti, uvedl novinář.

Paříž je spolu se Singapurem a Hongkongem, podle Economist Intelligence Unit (EIU) jedním ze tří nejdražších měst na světě, připomněl Éric Zemmour na stránkách Le Figaro. Jak autor článku poznamenal, v minulých letech byly ratingy prováděny výhradně na základě cen nemovitostí, takže v předu byly nejčastěji Londýn a New York, ale tentokrát autoři studie vzali v úvahu ceny jiných produktů a služeb, jako jsou automobily, potraviny nebo nájemního bydlení.

To, že studie vyšla jen pár dní po „demolici" Champs Elysees „militantními levicovými extremisty" pod lhostejnými a někdy schvalovacími pohledy „žlutých vest", není podle Zemmura náhoda.

„Kdysi Paříž provedla revoluci, dnes se stává její obětí,“ napsal publicista. Po mnoho staletí se v pařížských čtvrtích, ulicích a obytných budovách mísili zástupci různých tříd společnosti. Odrazem sociální hierarchie v tomto světě bez výtahů byla výška patra, na kterou museli chudí vylézt. Podle historika Philipa Arieha, počínaje XIX. stoletím, se buržoazie, která odmítla žít v blízkosti „dělnické třídy, nebezpečné třídy“, začala usazovat v nových budovách umístěných v západní části města. „Dnes jsme se dočkali finále tohoto příběhu: dělnická třída byla vyloučena ze všech částí města, dokonce z východu Paříže, byla nahrazena bohémy a přistěhovalci, nejbohatšími a nejfunkčnějšími,“ poznamenal Zemmour.


Podle pozorovatele snaha „žlutých vest" pořádat demonstrace na Champs Elysees stala symbolem „návratu k sobě samým" centra velkých měst, „odkud je globalizace vyhnala". „Všechny megaměsta světa utrpěla stejný osud,“ poukázal autor. Právě sem přicházejí peněžní toky, a zde vzniká spojenectví mezi „šampiony globalizace“ a jejich „sloužící v domácnosti“ - přistěhovalci, kteří „přišli sloužit novým majitelům světa: starat se o své děti, donášet jim pizzu nebo pracovat v kuchyních jejich restaurací na úkor západní obyvatelstvu“.

Nicméně, Paříž má svou vlastní zvláštnost, věří Zemmour. Bylo kdysi hlavním městem nejcentralizovaného národního státu na světě. Dnes se sám stala „městem-světem“, přestala být francouzským. A odraz tohoto nového „kosmopolitního ducha“ - starostka Paříže, socialistka Anne Hidalgová, „která cítí větší blízkost ke svým kolegům z Londýna a New Yorku než z Tarbes nebo Montaubanu“, je přesvědčen novinář. Cítící se jako občanka světa, Hidalgová přemnožuje tábory pro migranty ve městě.

„Paříž tvořila Francii už tisíc let. Od nynějška ji Francie ničí bez lítosti,“ uzavřel Zemmour.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)