Svátek má: Drahomíra

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Rusko sice vítězí ve válce sankcí, ale něco to stojí

Le Figaro: Rusko sice vítězí ve válce sankcí, ale něco to stojí

Ruské zemědělství a masný průmysl jsou jedinými odvětvími hospodářství, které pokračují v růstu i po zavedení západních protiruských sankcí v roce 2014.

Ilustrační foto
11. srpna 2017 - 06:20
 
Jedním z důvodů podle Le Figara, bylo také  protiopatření přijatá Moskvou. Ceny v zemědělství se během doby však také výrazně zvýšily, uvádí se v článku..

Podle Le Figaro neuvěřitelná sklizeň roku 2016 posunula Rusko mezi hlavní vývozce obilovin. Ruský prezident pěje chválu na základě údajů o růstu zemědělského sektoru ve výši 3% ročně. Kromě toho na počátku devadesátých let dostalo Rusko humanitární pomoc, připomíná autorka článku a nyní očekává, že se v nadcházejících letech stane v potravinách soběstačné. Zemědělství a masný průmysl jsou jedinými odvětvími hospodářství, které vykazují neustálý růst.

Záležitost však není v západních sankcích, ale v ruských protiopatřeních. V důsledku toho klesá  objem dovozu ze 43% v prvním trimestru roku 2014 na 37% tohoto roku. Nejlepších výsledků bylo dosaženo v obchodě s masem, kde dovoz klesl trojnásobně.

Turecký ministr: Rusko za rajčata potrestáme!

Navíc v mnoha oblastech někteří dovozci byli nahrazeni jinými. Například polská jablka jsou dodávána  přes Mexiko, španělské pomeranče  přes Argentinu a kanadské krevetky  přes Nikaraguu. Rusko nakupuje mléčné výrobky z Běloruska, Indie, Srbska, Uruguaye a dokonce ze Švýcarska. A v tomto odvětví je naopak daleko větší import. Z tohoto důvodu odborníci obecně posuzují úspěch programů, které mají  nahradit dovážené produkty ruskou produkcí jako skromné.

Zároveň se snížila kvalita výrobků a ceny rostou, upozorňuje autor článku. Ruská média prokázala použití náhradních látek jako je palmový olej v mléčných výrobcích. Kromě toho roste inflace, která od roku 2013 dosahuje u ovoce 35% na drůbež 60%.

"Patriotismus je nákladný," uzavírá Le Figaro.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)