Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Osm z deseti Francouzů se bojí budoucnosti!

Le Figaro: Osm z deseti Francouzů se bojí budoucnosti!

Navzdory snahám francouzské vlády uklidnit Francouze v předvečer návratu z dovolené je drtivá většina obyvatel země vážně znepokojena vyhlídkami ohledně zdraví a ekonomiky, píše Le Figaro.

Ilustrační foto
1. září 2020 - 11:06

Jak noviny uvádí, data posledního průzkumu veřejného mínění ukazují, že obyvatelé země nevěří ve schopnost vlády zvládat krizi a neočekávají v blízké budoucnosti změny k lepšímu.

Vláda minulý týden nešetřila snahou uklidnit Francouze v předvečer návratu do práce ve znamení obnovení epidemie koronavirů, píše Le Figaro. Mezirezortní setkání, rozhovory, tiskové konference - členové exekutivy se aktivně vystupovali, aby vysvětlili nové sanitární protokoly a povzbudili spoluobčany, aby se naučili „žít s virem“. Noviny však upozorňují toto „ pedagogické cvičení“ zjevně neovlivnilo úroveň úzkosti u Francouzů.

Podle průzkumu, který minulý týden zadala Le Figaro společnosti Odoxa-Dentsu Consulting, je 8 z 10 Francouzů znepokojeno zdravotní péčí v zemi. Jak noviny zdůrazňují, tento indikátor se stěží liší od nálady na vrcholu epidemie a v období obecné izolace. Podle Odoxy 7 z 10 Francouzů říká, že se obávají o zdraví svých blízkých, a 55% se obává o své zdraví. Úzkost zároveň koreluje s věkem respondentů: pokud u lidí ve věku 18 až 24 let takové myšlenky vznikají pouze u 39% respondentů, pak u respondentů ve věku od 35 do 49 let je to již 58% a u Francouzů nad 65 let - 61 %.


Jak uvádí noviny, úzkost Francouzů souvisí také s ekonomikou. Více než 8 z 10 respondentů je pesimistických ohledně vyhlídek na ekonomický růst a kupní sílu. Francouzští obyvatelé jsou „trochu optimističtější“ ohledně vlastního finančního zabezpečení: 55% uvedlo, že se obávají o svou budoucnost, a téměř třetina (32%) se bojí o své vlastní práci.

Zatímco exekutiva silně sází na čtvrteční zahájení stimulačního plánu pro ekonomiku ve výši 100 miliard eur, Francouzi se na tento plán dívají také skepticky, uvedly noviny. 54% dotázaných nevěří, že předseda vlády Jean Castex nabídne efektivní motivační plán. „Vzhledem k atmosféře pesimismu to není příliš nízká úroveň důvěry," říká Gaël Sliman, generální ředitel společnosti Odoxa.

Vláda by se naopak neměla obávat vnímání povinného nošení masek v centrech měst, uvádí Le Figaro. V tomto ohledu jsou Francouzi jednomyslní: 76% dotázaných se vyslovilo pro všeobecné přijetí tohoto pravidla ve všech městech. To je ale také projevem hlubokého znepokojení populace. „Od samého začátku krize Francouzi prohlašovali, že jsou připraveni vzdát se části svobody ve prospěch zlepšení zdravotní bezpečnosti," připomíná Gaël Sliman. Jak expert dodává, opozičně orientovaná menšina se proti tomuto opatření aktivně postavila, zejména v sociálních sítích, nejde však o vyjádření veřejného mínění.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)