Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Rusko nebude čekat na vyloučení z Rady Evropy!

Lavrov: Rusko nebude čekat na vyloučení z Rady Evropy!

Rusko „neudělá radost" těm, kteří ho chtějí vyloučit z Rady Evropy a odejde samo, prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s televizním kanálem Euronews.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
17. října 2018 - 10:10

„Vstoupili jsme do Rady Evropy za předpokladu, že poskytuje celoevropský, univerzální a legální humanitární prostor. Ti, kteří tento prostor právě porušili tím, že porušili statut nelegitimní činnosti, aby ruskou delegaci zbavili rovných práv s ostatními delegacemi, dobře vědí, co činí," řekl.

Ministr dodal, že „ať se většina těch, kteří chápou provokativní povahu tohoto plánu velmi malé, ale velmi hlučné skupiny zemí, ať se těmito zeměmi popasuje".

„Protože abychom uspokojili některé ambice některých politiků v několika evropských hlavních městech, myslím, že je prostě nepřijatelné zničit celoevropskou organizaci," zdůraznil.

Lavrov vyjádřil naději, že lidé „mají odvahu a ducha, aby tomu nedovolili."

Šéf ruského ministerstva zahraničí poznamenal, že „slyšel prohlášení ruských poslanců, že pokud tato hanba bude pokračovat, Rada Evropy si sama podepíše rozsudek."

„Nemyslím si, že účast v Radě Evropy je pro Rusko důležitější, než účast Ruska v Radě Evropy pro evropské země. To je můj pevný postoj," uzavřel ministr.


Spor PACE a Ruska

Vztahy mezi Ruskem a Radou Evropy procházejí obtížným obdobím. Konflikt vyústil v letech 2014-2015, kdy byli ruští poslanci zbaveni řady práv kvůli jejich názorům na Krym. Moskva prohlásila, že je nemožné pracovat za takových podmínek a přestala se účastnit jednání.

Koncem června loňského roku se situace zostřila. Moskva zmrazila část plateb do rozpočtu organizace, a to až do úplného obnovení pravomocí delegace v PACE. Zároveň ruská strana pokračovala v práci na ratifikaci základních dokumentů.


V březnu PACE uznala, že opatření Moskvy vedlo k finančním obtížím: musela snížit rozpočet organizace o devět procent, deficit činil 1,5 milionu eur.

V říjnu generální tajemník Thorbjørn Jagland oznámil, že Rusko by mohlo být vyloučeno z počtu členů statutárních orgánů Rady Evropy, pokud neobnoví platbu příspěvků do rozpočtu organizace  do poloviny roku 2019.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)