Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov připomněl: USA vydaly příkaz ke střelbě na narušovatele hranic!

Lavrov připomněl: USA vydaly příkaz ke střelbě na narušovatele hranic!

Orgány USA daly pohraniční stráži příkaz k zastřelení narušitelů hranice s Mexikem, Rusko tak v případě ukrajinských námořníků nepostupovalo, poukázal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
8. prosince 2018 - 07:05

„Oni narušili mezinárodní právo a ruské zákony, nelegálně zaútočili na teritoriální vody Ruské federace, neopustili tyto vody, odmítli odpovědět na výzvy, je to zločin, který je podle mého názoru považován za takový v každé zemi," poznamenal ministr.

V komentáři k situaci kolem zadržených ukrajinských námořníků Lavrov řekl, že když vyšetřování skončí, bude probíhat soud.


Válečné lodě ukrajinského námořnictva „Berdjansk“ a „Nikopol“, stejně jako remorkér Jany Kapu, 25. listopadu narušily ruské hranice, vstoupily do dočasně uzavřené vodní plochy ruského teritoriálního moře a přesunuly se z Černého moře do Kerčské úžiny.

Nebezpečně manévrovaly a nepodřídily se legitimním požadavkům ruských úřadů. Lodě s 22 námořníky a dvěma důstojníky SBU byly zadrženy, tři z nich byli zraněni.

Rusko to vede jako trestný či případu nelegálního překročení státní hranice.

Ruský prezident Vladimir Putin označil incident za provokaci, která je spojena s nízkou popularitou Petro Porošenka před březnovými prezidentskými volbami na Ukrajině.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)