Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

Kurz nazval „idiotismem" americké plány zavést cla!

Kurz nazval „idiotismem" americké plány zavést cla!

Kancléř Rakouska Sebastian Kurz tvrdě kritizoval plány Washingtonu na zavedení cel na dovoz oceli a hliníku v EU a nazval je „idiotismem“, uvedly noviny Kleine Zeitung.

Sebastian Kurz, rakouský předseda vlády
8. března 2018 - 11:05

„Pokud to bude nutné, bude následovat reakce, která, doufejme, povede k přehodnocení USA, a to bude možné upustit od tohoto idiotství,“ řekl kancléř novinářům ve středu po svém projevu k Radě ministrů.

Poznamenal také, že v případě obchodní války obě strany - USA a EU - prohrají.

Die Welt: Svět se musí tvrdě postavit Trumpovi, i za cenu „obchodní války"!

Ve středu komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová uvedla, že Evropská unie v případě, že americký prezident Donald Trump zavede cla ve výši 25% na dovoz oceli a hliníku, může do dvou měsíců prosadit odvetná cla na produkty z USA. Podle ní Evropská komise ve středu již projednala předběžný seznam průmyslových a zemědělských produktů z USA, které mohou být zahrnuty do odvetných cel, včetně oceli, whisky „Bourbon“, arašídového másla a pomerančového džusu. Seznam byl převeden Evropskou komisí na vlády členských států EU kvůli možnému rozšíření, uvedla eurokomisařka.


Nová cla mohou být zavedena již ve čtvrtek, přičemž řada politiků, odborníků a mezinárodních organizací varuje, že by to mohlo vést k tzv, obchodní válce se stále rostoucím počtem zemí navyšujících cla. Trump vyjádřil jistotu, že USA snadno vyhrají obchodní válku, ačkoli se mnozí ekonomové domnívají, že je to velmi pochybné.

(kou, prvnizpravy.cz, kleinezeitung.at, foto: arch.)