Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

Koronavirus: O samozřejmosti, která není samozřejmá

Koronavirus: O samozřejmosti, která není samozřejmá

Málem mi vypadly oči z důlku, když jsem koukal na povídání, ze kterého vyplývalo, že skupina 239 vědců upozorňuje, že se koronavirus může rozšířit do větší vzdálenosti nejen na dva metry.

Ilustrační foto
9. července 2020 - 09:01

Kritizují Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), že jenom doporučuje sociální distancování mezi lidmi kolem 2 metrů jako vhodnou prevenci. Článek mě překvapil, protože obě strany mají pravdu, ale nic zvláštního se neděje, uvádí publicista František Roček.

Podle WHO kromě dvoumetrového odstupu potenciální účinek distancování se ještě zvyšuje, pokud člověk nosí náhubek, kterému se oficiálně říká rouška.

Situace je podle kritiků WHO daleko horší. Viry se mohou od nakažených osob šířit do daleko větší vzdálenosti. Chtějí, ať na to WHO oficiálně upozorní.

Problémem je, že WHO může doporučovat jenom to, co je jasně prokazatelné. Doporučení WHO má velmi silný mandát, protože firmy a státy jsou motivovány na jejich základě provést opatření, které mají samozřejmě organizační a finanční následky (výdaje).

Proto se nelze divit, že v článku je napsáno, že WHO uvádí, že neexistuje dostatečný důkaz, že dochází k přenosu aerosolem / vzduchem.Obecně samozřejmé

Vzhledem k tomu, že ve vzduchu se neustále vznáší množství choroboplodných zárodků, nelze vyloučit ani koronaviry. Jistě WHO má pravdu se 2 metry, ale v každém okamžiku kdekoliv se situace mění. Někdo prskne, koronaviry letí vzduchem, ale proudění vzduchu může (podle momentální situace) zanést viry na daleko větší vzdálenost a v koncentracích, které náhodně mohou být též neočekávaně nepříjemné.

Vdechování virů a bakterií je neustálá ruská ruleta našeho těla. Proudění vzduchu je nezastavitelné a obrana proti němu takřka není. Když vstupuji do autobusu nebo trolejbusu, vcházím předními dveřmi a stojím nebo si sednu hned na sedadlo co nejblíže k řidiči. Z přední části autobusu proudí vzduch ve vozidle do zadní části. Proudí tím směrem i vydatná polévka choroboplodných zárodků, které lidé vydechují, ale i „vypouštějí“ ze svého oblečení.

Co z toho plyne? WHO má pravdu, ale to prý nestačí. Vědci Světové zdravotnické organizaci doporučují nová opatření, včetně zvýšení intenzity ventilace v interiéru, instalace vysoce kvalitních vzduchových filtrů a UV lamp a zabránění přeplnění budov a dopravních prostředků, upozorňuje článek. https://asiatimes.com/2020/07/global-experts-warn-of-covid-19-airborne-threat/

Ale co s takovými radami. „Jelikož země uvolňují své uzamčení, úřady musí uznat, že koronavirus se může šířit vzduchem daleko za dva metry doporučované v pokynech pro sociální distancování,“ apeluje skupina 239 vědců.

Tyto rady jsou jenom pro industriálně silné státy, kde si něco takového může dovolit hodně úřadů, firem, mírně solventní střední třídy. Ale také musí být vyrobeno více elektřiny pro více ventilátorů a dalších elektricky poháněných udělátek.

 
Zvláštní okolnosti jsou také samozřejmé okolnosti


WHO sděluje, že infekce způsobená aerosolem se objevila „za zvláštních okolností“ hlavně v nemocnicích, ale jsou indicie, že proud vzduchu z klimatizační jednotky nafoukal koronavirus na stoly v čínské restauraci, jindy byla v podezření ventilace v panelácích z některých případů infekce, atp. Na řadě míst na světě se covid-19 velmi přítulně šíří mezi božími ovečkami. Např. když zpívajícím během sborové seance ve státě Washington v březnu bůh nadělil 53 případů koronaviru a 2 ovečky povolal k sobě do nebe.

Už to vypadá jako nudná odrhovačka, že lidé milující boha a barovou zábavu (obě sorty se skupinově druží) mají zájem o koronavirus, přičemž k rozšíření breberky se odhodlaly kapičky všech velikostí.

Je třeba trochu optimismus? Cath Noakes, profesor environmentálního inženýrství budov na University of Leeds, který přispěl do citovaného článku, řekl, že covid-19 se nerozšíří ve vzduchu tak snadno jako spalničky nebo tuberkulóza, ale přesto je hrozbou. Upozornil: „Covid-19 … představuje riziko pro lidi, kteří jsou ve stejné místnosti po dlouhou dobu."

Zvláštní okolnosti jsou všude. Všude jsou stavby a místa nutného křížení lidského hemžení. Je nás jako psů, miliardy. Pohybují se nás ohromné počty i v době, kdy nikdo se nechce nikde moc poflakovat.

V článku zdůrazňují „zásadu předběžné opatrnosti“. Napsali: „V souladu se zásadou obezřetnosti se musíme zabývat každou potenciálně důležitou cestou, abychom zpomalili šíření covid-19."

To vypadá moudře, je to skutečně rozumná opatrnost, ale k opatrnosti radí též WHO.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)