Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Klimkin tvrdí, že Ukrajina je ve válce s Ruskem!

Klimkin tvrdí, že Ukrajina je ve válce s Ruskem!

Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin opět prohlásil, že Ukrajina je ve válce s Ruskem, ačkoliv dobře ví, že je to nesmysl.

Pavlo Klimkin, ukrajinský ministr zahraničí
23. srpna 2018 - 11:04

„Musíme pochopit celkově realitu a tato skutečnost je taková, že jsme ve válce s Ruskou federací," řekl ministr novinářům. Jeho komunikace s tiskem byla vysílána ukrajinským zpravodajským kanálem NewsOne.

Taková silná prohlášení jsou naprosto zjevným nesmyslem - válka s Ruskem by patrně reálně vypadala přece jenom jinak. Nicméně se množí s rostoucí nervozitou ukrajinského vedení kvůli volbám v příštím roce. Důvěra ve vládu a prezidenta je velmi nízká. V podstatě nemají co občanům nabídnout, kromě  dalšího propadu životní úrovně, zvyšujích se poplatků za komunální služby, elektřinu vodu a plyn. Zbývá tedy vypjatý nacionalismus a „ruský nepřítel“, ačkoliv válku na jihovýchodě země rozpoutal proti vlastním občanům právě popřevratový Kyjev.


S nervozitou ukrajinského vedení souvisí i poslední výpad prezidenta Petro Porošenka, který na setkání s veterány v Kyjevě obvinil ukrajinské politiky, že jsou zaslepení vnitřním bojem, někdy bezmyšlenkovitě a někdy vědomě opakují teze Moskvy. „Mě jako prezidenta šokuje, kolik k čertu, má (Vladimir Putin) advokátů v naší politice, jak se snaží z něj sejmout odpovědnost za válku a přenášet ji na Ukrajinu,“ prohlásil pokrytecky, aby doplnil že nikdy nesouhlasil s návrhy Ruska na dosažení míru na Donbasu.

Kyjev už dříve opakovaně obviňoval Moskvu, že zasahuje do záležitostí Ukrajiny. Rusko to popírá a označuje taková obvinění za nepřijatelná. Ruské ministerstvo obrany nejednou oznámilo, že vojenské vybavení, střelivo a jinou pomoc opolčencům nepředává. Prohlášení Kyjeva o této problematice ruská obrana nazývá „absolutním nesmyslem", která „nemůže odolat žádné kritice". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že prohlášení o přítomnosti ruských vojenských sil v oblasti Donbasu jsou naprosto nepodložené - nikdo ještě nebyl schopen předvést konkrétní důkazy navzdory opakovaným obviněním.


Předtím prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že se Kreml domnívá, že situace s ukrajinskou krizí je zmrazena, protože ukrajinské úřady nechtějí dělat nic k vyřešení konfliktu v Donbasu. V tom je nakonec podstata tohoto konfliktu, protože Kyjev naprosto nehodlá dodržovat dohody z Minsku.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone.ua, ria.ru, foto: arch.)