Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

JAR: Žádný důkaz o íránském plánu zabít velvyslance USA

JAR: Žádný důkaz o íránském plánu zabít velvyslance USA

Jihoafrické bezpečnostní služby v pátek 18. září uvedly, že nemají důkazy o tom, že by Írán plánoval atentát na amerického velvyslance v Pretorii Lana Markse.

Ilustrační foto
19. září 2020 - 09:01

Podle zpravodajského webu Politico, který v článku zveřejněném v neděli citoval dva americké úředníky pod podmínkou anonymity, že se zpravodajské služby ve Spojených státech domnívají, že íránská vláda zvažuje pokus o atentát na velvyslance v Jižní Africe, Lana Markse, příbuzného Donalda Trumpa.

„V současné době nejsou k dispozici dostatečné informace na podporu tvrzení, že existuje skutečná hrozba proti velvyslanci USA v Jižní Africe,“ uvedly jihoafrické bezpečnostní služby v prohlášení.

Íránské ministerstvo zahraničí v pondělí odsoudilo „nepodložená“ obvinění a „opakující se a odporné metody k vytvoření protiiránského klimatu na mezinárodní scéně“.Mezi Washingtonem a Teheránem je napětí od doby jednostranného odstoupení Spojených států v květnu 2018 z mezinárodní jaderné dohody uzavřené s Íránem ve Vídni v roce 2015, doprovázené návratem přísných sankcí vůči Íránu.

Jihoafrické služby dodaly, že požadovaly od vlády USA další informace a vzkazují „všichni, buďte v klidu“.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)