Svátek má: Zina

Zprávy

Velikost textu:

Japonci od Lavrovovy návštěvy očekávají dárek v podobě Jižních Kuril

Japonci od Lavrovovy návštěvy očekávají dárek v podobě Jižních Kuril

V Japonsku pokračují v projednávání prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, které učinil na jeho první letošní tiskové konferenci dne 14.ledna.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
18. ledna 2022 - 10:40

Na jednu stranu tvrdý postoj Moskvy k vojenské spolupráci mezi Tokiem a Washingtonem vyvolal v Japonsku ostrou kritiku, na druhou stranu jeho občané doufají, že jim budou předloženy ruské Jižní Kurily, kterým říkají svá severní území.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov podle japonského listu Sankei Shimbun oznámil, že možnost jeho návštěvy Japonska během příštích dvou až tří měsíců se s japonskou stranou řeší. Ve svém projevu znovu zdůraznil, že existence japonsko-americké bezpečnostní smlouvy je překážkou uzavření mírové smlouvy mezi Ruskem a Japonskem.

„Očekáváme konstruktivní a otevřený dialog s japonskou stranou,“ citoval článek Lavrova, čímž naznačil, že zároveň zopakoval svůj dříve vyjádřený postoj,

„Ruský ministr zdůraznil, že pokud se Japonsko přestane ‚přizpůsobovat‘ sankční politice Spojených států a Západu vůči Rusku a naváže ‚nové vztahy spolupráce‘ s Moskvou, problémy v japonsko-ruských vztazích by se vyřešily snáze“, píše se dále v článku.

Noviny upozorňují na skutečnost, že „s odkazem na dřívější rusko-americká bezpečnostní jednání, včetně situace kolem Ukrajiny, Lavrov zopakoval, že Rusko očekává písemnou odpověď Spojených států na své požadavky a přistoupí k dalšímu dialogu s Washingtonem a NATO v závislosti na jeho přijetí."Japonců se také dotkla skutečnost, že podle ruského ministerstva zahraničí se 4. února ruský prezident Vladimir Putin zúčastní zahájení zimních olympijských her v Pekingu a plánuje o tomtéž jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem .

Čtenáři Sankei Shimbun, komentující budoucí návštěvu šéfa ruské diplomacie, vyjádřili naději: „Pokud chce ruský ministr přijet do Japonska, ať s sebou přiveze severní ostrovy jako dárek."

Existuje další pozice, která se scvrkává na skutečnost, že „Rusové nemají v úmyslu ostrovy vrátit“.


V tomto ohledu EADaily připomíná, že dnes japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši řekl: „Naše suverenita se vztahuje na čtyři severní ostrovy. Hodláme pokračovat ve vytrvalých jednáních na základě našeho základního postoje, kterým je přání podepsat mírovou smlouvu po vyřešení územní otázky.“

Takto Hajaši reagoval na Lavrovova slova na tiskové konferenci v Moskvě 14. ledna, že Tokio stále neuznalo výsledky druhé světové války v souvislosti s Kurilskými ostrovy, a podniká neustálé demarše kvůli návštěvám ruských představitelů a armády na Jižní Kurilské ostrovy.

Moskva a Tokio vedly od poloviny minulého století konzultace s cílem vypracovat mírovou smlouvu navazující na výsledky druhé světové války. Hlavní překážkou v tom zůstává neshoda ohledně práv na jižní část Kuril. Po skončení války bylo celé souostroví zahrnuto do Sovětského svazu, ale Japonsko zpochybňuje vlastnictví Iturup, Kunašir, Šikotan a skupiny přilehlých malých neobydlených ostrovů. Ruské ministerstvo zahraničí přitom opakovaně zdůrazňuje, že ruská suverenita nad těmito územími, která má odpovídající mezinárodně právní formu, je nepochybná.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
8%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
71%