Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Italské město Verona zbavilo Porošenka titulu „čestný občan“

Italské město Verona zbavilo Porošenka titulu „čestný občan“

Město Verona se rozhodlo zbavit prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka titulu "Čestný občan města".

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
21. září 2018 - 07:20

"Rozhodnutí o zrušení se projeví okamžitě," řekl člen veronské městské rady Vito Comencini.

Porošenko se stal v roce 2016 čestným občanem Verony za to, že Itálii bylo Ukrajinou vráceno 17 historických obrazů ukradených z Veronského muzea.

Titulem čestného občana Verony byl Porošenko oceněn na konci května 2016, jako uznání za vrácení 17 děl nalezené na Ukrajině, ukradené z Castelvecchio muzea ve Veroně. To byl  nápad primátora Flavia Tosiho, který podporoval rozvoj spolupráce s Kyjevem.

Rozhodnutí městské rady ve Veroně udělit Porošenkovi titul čestného občana se setkalo s neporozuměním a protesty mnoha občanů a veřejných organizací v regionu Benátsko. Potvrdilo to tak Tosiho spěch a povrchnost a lidé kritizovali Kyjev za jeho politiku na Donbasu.


Ukrajina předala ukradené obrazy muzeu ve Veroně

Ukrajina předala do muzea „Castelvecchio“  ve Veroně ukradená italská mistrovská díla, která byla nalezena v květnu 2016 v regionu Oděsy.

„Díky spolupráci zastupitelství, vyšetřovatelů, pohraniční stráže a dalších ukrajinských policistů se  podařilo zablokovat nejen pašerácký kanál pro pašování umění, zadržet pašeráky, ale také najít tato umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty. A nyní konečně po všech formálních postupech můžeme obrazy vrátit našim italským přátelům,“ řekl v prosinci 2016 Petro Porošenko v televizním vysílání na  „Ukrajina 112.  

V květnu bylo v oblasti Oděsa nalezeno 17 historických obrazů z muzea v italské Veroně. Obrazy byly odcizeny ozbrojenými bandity v listopadu 2015.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)