Svátek má: Tomáš

Zprávy

Velikost textu:

Independent: V centru Londýna „padly“ sochy dvou otrokářů

Independent: V centru Londýna „padly“ sochy dvou otrokářů

Společnost City of London hlasovala pro zrušení pomníků politiků z 18.století v centru města Williama Beckforda a Johna Casse, kteří vydělali jmění díky otrokům.

Ilustrační foto
23. ledna 2021 - 06:20

Podle zástupců oddělení tyto sochy symbolizují „skvrnu v historii“ Velké Británie a „nemají místo“ v moderním a etnicky různorodém hlavním městě, píše The Independent.

Podle článku se William Beckford na konci 18. století dvakrát stal primátorem Londýna a peníze získal ze svých plantáží na Jamajce, kde pro něj pracovali afričtí otroci. Společnost City of London Corporation hlasovala pro přesunutí jeho památníku na neznámé místo a na místo něj instalovalo nové umělecké dílo. Pokud jde o Johna Cassa, obchodníka ze 17. a 18. století, člena parlamentu a filantropa, který si vydělával peníze prodejem otroků, jeho socha bude vrácena jeho majiteli, Nadaci sira Johna Cassa. Společnost City of London Corporation také uvažuje o instalaci památníku obchodu s otroky.
 

Catherine McGuinness, vedoucí strategie společnosti City of London Corporation, zdůrazňuje, že toto rozhodnutí bylo výsledkem „ měsíců hodnotné práce “ pracovní skupiny proti rasismu. Byl vytvořen v červnu po protestech Black Lives Matter v Londýně. Podle McGuinness se oddělení domnívá, že zbavení ulic hlavního města památek na počest historických osobností spojených s otroctvím je „ důležitým mezníkem na naší cestě k inkluzivnějšímu a etnicky rozmanitějšímu městu “. Spolupředsedkyně pracovní skupiny Caroline Eddie uvedla, že je „ velmi šťastná ..., že dostala správnou odpověď na tuto bolestivou otázku .“ Věří, že obchod s otroky je „ skvrnou v historii “ Velké Británie a doslova podstavcem pro ty, kteří se na něm obohatili, “v moderním, etnicky rozmanitém městě není místo . “

Britské noviny připomínají, že vláda Borise Johnsona jen před několika dny přijala zákon o ochraně kontroverzních historických památek. Ministr pro bydlení, regionální a místní správu Robert Jenrik zdůrazňuje, že tyto památky je třeba chránit před „ štěkajícím davem “ aktivistů. Pokud chce nyní městská rada vydat povolení k přemístění sochy nebo jiného historického objektu, bude o tom informován Jenrik, který učiní konečné rozhodnutí, píše The Guardian.

(rp,prvnizpravy.cz,independent,foto:arch.)