Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Budovat zdi v Evropě je také dobrý byznys!

Independent: Budovat zdi v Evropě je také dobrý byznys!

Řada evropských společností učinila z boje evropských zemí proti nelegální migraci zdroj zisku, píše The Independent.

Ilustrační foto
14. listopadu 2019 - 11:04

Současně, 30 let po pádu Berlínské zdi, hraniční bariéry rozdělující evropský kontinent ji již šestinásobně překračují svou délkou.

Zdi chránící země EU před přílivem nelegálních migrantů se ukázaly jako způsob, jak vydělat velké částky pro řadu evropských společností, které vytvářejí stále nové bariéry na celém kontinentu, hlásí The Independent.

Podle publikace vybudovaly členské státy unie od pádu Berlínské zdi v roce 1989 na hranicích asi tisíc kilometrů zdí. Současně se po přílivu migrantů v roce 2015 objem staveb výrazně zvýšil. Bariéry, které byly od té doby postaveny, mají délku přibližně šesti berlínských zdí.
 
Zároveň stavební společnosti v letech 2007 až 2013 spolupracovaly s Fondem pro vnější hranice Evropské komise, jehož rozpočet činí 1,7 miliardy eur, do roku 2020 budou také spolupracovat s Evropským fondem vnitřní bezpečnosti, jehož cílem je ochrana hranic za 2,8 miliardy eur.
 
Jen od roku 2006 do roku 2017 bylo přiděleno nejméně 1,5 miliardy eur na stavbu bariér a na pobřežní hlídkové operace.
 
Brusel a členské státy EU navíc plánují zvýšit náklady na kontrolu hranic. Jen v roce 2021 mají v úmyslu přidělit na tyto účely přibližně 20 miliard eur, z nichž 11 miliard obdrží agentura EU pro bezpečnost vnějších hranic Frontex.
 
„Evropskému vojenskému a bezpečnostnímu průmyslu se díky úspěšnému lobování podařilo migraci představit jako hrozbu pro bezpečnost, nikoli jako humanitární výzvu,“ uvedl Mark Akkerman, aktivista boje proti obchodování s lidmi.
 
Je třeba poznamenat, že společnosti jako francouzský Airbus a Thales, stejně jako italská Leonardo, profitují nejen z výstavby zdí, ale také tvořily novou hraniční politiku EU.


„Dominance těchto společností v hraniční politice hraje rozhodující roli při porušování práv migrantů nebo žadatelů o azyl,“ uvedl analytik Ainoa Ruiz Benedictová. Podle ní podobná situace vystavuje migranty smrtelnému nebezpečí: jsou nuceni riskovat, snaží se uniknout válce, represím nebo chudobě.

„Zatímco oslavujeme pád berlínské zdi, je tragické, že v celé Evropě bylo postaveno mnoho nových zdí, aby se nevpustili nejzranitelnější lidé na naší planetě," cituje Independent analytika Niamha Ni Bhriaina.Minulý týden se Brusel rozhodl zřídit samostatné stálé jednotky hraniční bezpečnosti. Stávající bezpečnostní síly Evropské unie se zvýší téměř desetinásobně. Do roku 2027 tedy bude v Evropě více než 10 000 pohraničních stráží.

Posedlostí zdmi není postižena jen Evropa, tou s Mexikem za miliardy dolarů je nadšen i americký prezident Donald Trump.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)