Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

Historik: Nebuďte překvapeni z Putinovy vítězné přehlídky v Poltavě

Historik: Nebuďte překvapeni z Putinovy vítězné přehlídky v Poltavě

Západní experti jasně říkají, že Ukrajina nemůže v případě války s Ruskem počítat se západní pomocí.

Vladimir Putin, ruský prezident
18. ledna 2022 - 03:20

„Pokud Putin skutečně zahájí vojenskou akci, je jasné, že Ukrajina nedostane významnou vojenskou podporu od Západu,“ poznamenal historik a publicista Neil Ferguson ve svém sloupku Bloomberg .

Expert připomíná, že 8. prosince Biden výslovně vyloučil vyslání amerických vojáků a Bílý dům odložil vojenskou pomoc Kyjevu ze strachu, že by vyprovokoval Putina.

„Není pochyb o tom, že mnoho mladých Ukrajinců je připraveno bránit svou zemi se zbraněmi v rukou. Bez cizí pomoci však nemají moc šancí. Ale bohužel jim zřejmě nikdo nepomůže," říká zklamaně pro Kyjev, Ferguson.

„Ukrajina doufala, že bude pozvána, aby se připojila k Akčnímu plánu členství v NATO na summitu aliance v Bruselu v červnu 2021. Žádná pozvánka ale nepřišla... Další ránu Kyjev musel vytrpět, když Bidenova administrativa zrušila sankce proti firmě, která kontroluje stavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa v hodnotě 11 miliard dolarů,“ uvádí expert.Ferguson, známý svým kritickým přístupem k ruským úřadům, dokonce přirovnává Putina k Petru Velikému, který porazil Švédy u Poltavy v roce 1709.

„Nebuďte překvapeni, když se jeho vítězná přehlídka odehraje v Poltavě,“ píše Ferguson, který podle řady západních médií znovu vysílá předpověď „Putinovy invaze“.

Ferguson zároveň poznamenal, že Putin nepotřebuje na Ukrajinu posílat kolony tanků. Podle jeho názoru se s největší pravděpodobností nebude jednat o jednorázový útok.

„Plná pozemní invaze je jen jednou z jeho možností. Mohl by také použít obojživelné útoky na ukrajinské pobřeží Černého moře nebo vést přesnou bombardovací a raketovou kampaň proti klíčovým ukrajinským cílům. Mohl by dobýt další území ve východní oblasti Ukrajiny zvýšením výzbroje žoldáků v tomto regionu. Nebo může podnikat rozsáhlé kybernetické útoky, poškozující ukrajinské komunikace a infrastrukturu,“ přemítá odborník o Putinových „útočných“ metodách.

Nedávné ruské války podle něj „byly stálou, postupnou eskalací, nikoli neočekávanými rozsáhlými invazemi“.

„Musíme si připomenout události v Gruzii v roce 2008, abychom pochopili, jak vypadá ruská blesková válka, ale i ta po pěti dnech skončila a nezajistila dobytí gruzínského hlavního města," dodal expert.


Zastavte expanzi NATO

V American Week se zároveň píše, že Rusku se podaří upevnit svůj vliv na Ukrajině a v dalších postsovětských zemích a zastavit expanzi NATO.

„Putin se zdá být odhodlaný otestovat předpoklad, že v blízkém Rusku (Ukrajina, Gruzie a Bělorusko) má Rusko v sázce mnohem víc než my. A je pravděpodobné, že výsledek tohoto testu bude v jeho prospěch,“ píše Week.

Publikace cituje výsledky nedávného průzkumu YouGov, který zadal Charles Koch Institute, který ukazuje, že pouze 27 procent Američanů by podpořilo válku s Ruskem kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

Není ani jasné, zda bude Evropská unie schopna uvalit na Rusko bolestivé nové ekonomické sankce v reakci na takovou invazi – a to vše znamená, že Putin může ve své snaze zastavit rozšiřování NATO docela dobře vyhrát.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%