Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Ale guvernér New Yorku není hrdinou, naopak!

Guardian: Ale guvernér New Yorku není hrdinou, naopak!

Kdyby nebylo „katastrofických chyb“ guvernéra New Yorku Andrewa Cuomo, tisíce obyvatel by nebyly nakaženy koronavirem, poukázal The Guardian.

Andrew Cuomo a jeho "zeď" masek
23. května 2020 - 10:16

Publikace považuje za hlavní selhání Cuomo pozdní zavedení karanténních opatření, přijetí rozhodnutí o propuštění starších vězňů, snížení financování nemocnic a odmítnutí převzít odpovědnost za selhání.

Hodnocení guvernéra New Yorku Andrewa Cuomo díky jeho snahám omezit šíření koronaviru dosáhlo rekordních výšek. Někteří zástupci Demokratické strany ho dokonce označili za možnou náhradu Joe Bidena jako kandidáta na prezidenta. A někdo ho považuje navenek za přitažlivého. The Guardian však poznamenal, že díky „Cuomově reakci na šíření COVID-19“ by „měl být jedním z nejvíce nenáviděných úředníků“ ve Spojených státech.

Podle zprávy americké neziskové organizace ProPublica, Cuomo a starosta New Yorku Bill De Blasio udělali řadu „katastrofických chyb“, které způsobily, že tisíce lidí byly infikovány koronavirem.
 
Organizace považuje skutečnost, že do poloviny května ve městě v důsledku COVID-19 zemřelo téměř 20 tisíc lidí, což je důkazem nekompetence Cuoma, zatímco v San Franciscu bylo zaznamenáno pouze 35 úmrtí. A stát celkově utrpěl 10násobně více, než Kalifornie.
 
Jednou z hlavních chyb Cuoma označil The Guardian pozdní zavedení karanténních opatření ve státě. Guvernér totiž s výsměchem reagoval na De Blasiovu myšlenku uzavření New Yorku a řekl, že se více zajímá o chřipku, než o koronavirus.
 
Podle publikace se odborníci domnívají, že „pokud by New York zavedl nouzová opatření na sociální vzdálenost o týden nebo dva dříve, počet obětí by mohl být snížen na polovinu nebo dokonce více“.
 
Pozdní reakce však nebyla jediným selháním Cuoma. Americká média poukázala na to, že státní orgány se včas nerozhodly ohledně starších vězňů žádající o podmíněný trest, což vedlo k mnoha úmrtím v newyorských věznicích.


Guvernér navíc odmítl převzít odpovědnost za „zjevné selhání“ a neustále ji přenášel na ostatní. Cuomo zejména obvinil tisk, že nebyl varován, že „v Číně existuje virus, který by mohl být ve Spojených státech“.
 
Podle publikace však většina tisku ignorovala všechna selhání Cuomo a zaměřila se na „jeho postoj při tiskových konferencích, dramatická prohlášení, že „přebírá odpovědnost“, i když to zjevně nedělal, a jeho neviditelné přitažlivosti. “
 
Guardian nazývá hromadu ochranných masek poslaných Cuomovi z různých částí USA jako další „reklamní trik omylem přijatý v tisku jako znamení lídrovství“.
 
Publikace ukazuje, že freska z masek se stala Cuomovým „dokonalým symbolem selhání“, který „namísto toho, aby na první místo uvedl potřeby Newyorčanů, se rozhodl připevnit ke zdi stovky masek jako pomník sám sobě“. Zejména, i když látkové masky nejsou pro lékaře dostatečně účinné, mohl je dát státním obyvatelům.
 
Ve stejné době Cuomo nečinil, co mohl, ale dlouho před pandemií, ve jménu „efektivnosti“ uzavírání některých nemocničních oddělení a omezování programu veřejného zdraví, který poskytuje asi třetině Newyorčanů, Medicaid, navzdory varování zdravotnických pracovníků. A 3. dubna, kdy již 3 000 Newyorčanů zemřelo na COVID-19 a mnoho nemocnic bylo přetíženo, Cuomo snížil financování zdravotnických zařízení o 400 milionů dolarů.

Guardian vyslovil znepokojení nad skutečností, že Cuomo je nazýván hrdinou, i když se nebrání pochvalám za kroky, které je kvůli předchozím selháním nucen podniknout. Guvernér navíc vypadá jako „schopný státník“ pouze na pozadí obrazu amerického prezidenta Donalda Trumpa, poukázal znechuceně list.
 
Publikace se domnívá, že demokraté zřejmě musí být „spokojeni s nekompetentními a nemorálními vůdci, kteří znovu a znovu zrazují progresivní hodnoty“, protože si cení svých politiků na základě „zda jsou lepší než republikáni“.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)